Asgari ücretle çalışan işçinin kıdem tazminatı ne kadar eder?

Kıdem tazminatı; belirli bir süre çalıştıktan sonra işine son verilen ya da emeklilik dolayısıyla işinden ayrılmak durumunda bulunan işçiye, çalıştığı süreye göre, iş yerince topluca ödenen paradır. Kıdem tazminatı işçinin son ayki bürüt ücretine göre belirlenir. Peki, Asgari ücretle çalışan işçinin kıdem tazminatı ne kadar eder? Merak edilen tüm detaylar haberimizde…

Asgari ücretle çalışan işçinin kıdem tazminatı ne kadar eder?

Kıdem tazminatı hesaplanırken işçinin işten ayrıldığı son ayki brüt ücreti esas alınır. Brüt ücret ile işyerindeki kıdem yılının çarpılması ile kıdem tazminatı tutarı bulunur. Bulunan bu tutardan sadece damga vergisi kesilir. Şimdi, asgari ücretle çalışan işçinin kıdem tazminatı ne kadar eder? Sorusunun cevabına göz atalım…

Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için işçinin işten kendi rızası dışında çıkarılması gerekir. İşyerinde bir yıldan uzun süredir çalışıyorsa bazı durumlarda işten ayrılması durumunda işçiye kıdem tazminatı ödenir.

Ayrıca, askere giden, evlendikten sonra 1 yıl içinde işinden ayrılan kadın, 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olup, yaş dışında 15 yıl 3600 günü tamamlayan istifa etse de kıdem tazminatı almaya hak kazanır.

ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞAN İŞÇİNİN KIDEM TAZMİNATI NE KADAR EDER?

Asgari ücretle çalışan işçinin kıdem tazminatı hesaplanırken yapılan yol, yemek, giyim gibi yapılan herhangi bir ekstra ödeme yok ise brüt ücret üzerinden yapılır. 2019 yılında asgari ücret brüt ücreti 2.558,40 TL'dir. Buna göre işçinin alacağı kıdem tazminatı tutarı işçinin çalıştığı işyerindeki çalıştığı yıl sayısı ile asgari ücret brüt tutarı olan 2.558,40 TL çarpılarak bulunmuş olur. Bu rakamdan sadece damga vergisi kesintisi yapılır.

Yemek, yol, giyim yardımı gibi düzenli hakları bulunan işçiye 2.558,40 TL'nin üzerine bu ödemelerin bir aya düşen ortalamalarının brütü eklenir.

Kıdem Tazminatı Fonu nedir? Kıdem tazminatı sistemi değişecek mi? İlginizi Çekebilir Kıdem Tazminatı Fonu nedir? Kıdem tazminatı sistemi değişecek mi? Kıdem tazminatı hesaplanırken hangi ödemeler dahil edilmez? İlginizi Çekebilir Kıdem tazminatı hesaplanırken hangi ödemeler dahil edilmez?