Sözcü Plus Giriş

Atalay Filiz’in ‘Cezai ehliyeti tam’

İstanbul ve Ankara’daki 3 cinayetten ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan ve tutuklu bulunan Atalay Filiz’in başkalarına ait kimlik bilgilerini kullandığı gerekçesiyle “resmi belgede sahtecilik” suçundan yargılandığı davada alınan raporda, suç tarihinde cezai ehliyetinin tam olduğu belirtildi.

Sevgim Begüm YAVUZ
15:23 -
Atalay Filiz’in ‘Cezai ehliyeti tam’

İstanbul ve Ankara'daki 3 cinayetten ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan tutuklu Atalay Filiz'in başkalarına ait kimlik bilgilerini kullandığı gerekçesiyle “resmi belgede sahtecilik”’ suçundan 35 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı dava görüldü.

CEZAİ SORUMLULUĞU TAM

Anadolu 67. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, Filiz'in cezai ehliyetinin olup olmadığı yönünde Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden alınan rapor mahkemeye ulaştı. Raporda, işlediği iddia edilen suç sırasında kişide ceza sorumluluğunu etkileyecek nitelikte psikiyatrik hastalık saptanmadığı, cezai sorumluluğunun tam olduğu belirtildi.

“ALDATMA KABİLİYETİNİ MAHKEME YORUMLASIN”

Öte yandan suça konu belgelerin aldatma kabiliyetinin tespiti için İstanbul Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi'nden alınan raporda ise, belgelerin aldatma kabiliyetinin mahkemece yorumlanmasının uygun olacağını belirtildi. Sanık Atalay Filiz ise aleyhe olan hususları kabul etmediğini söyleyerek, “Teknik bir konu olduğu için bilgim yoktur” dedi.

İLGİLİ HABERAtalay Filiz hakkındaki gerekçeli karar yazıldıAtalay Filiz hakkındaki gerekçeli karar yazıldı

‘7 AY SONRA MAHKEME DEĞERLENDİRSİN DEDİLER'

Sanık Filiz'in avukatı Merve Uçanok, “Adli Tıp Kurumu'ndan söz konusu belgelerin iğfal kabiliyetinin bulunup bulunmadığına ilişkin talebin üzerinden yaklaşık 7 ay kadar süre geçtikten sonra Adli Tıp Kurumu mahkemenin değerlendirme yapmasının uygun olacağı kanaatini bildirir kısa bir rapor sunmuştur. Yerleşik Yargıtay uygulamaları da nazara alındığında teknik bir detay içeren bu hususla ilgili Adli Tıp Kurumu'nun rapor vermesini bekliyorduk. Bu kapsamda mahkemenizce konusunda uzman başka bir heyet ya da bilirkişiden rapor aldırılmasını talep ediyoruz” dedi.

TALEP SONRA DEĞERLENDİRİLECEK

Dosyanın Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden fiziki olarak dönüşünün beklenmesine karar veren mahkeme hakimi, suça konu belgeler üzerinde yeniden bilirkişi incelemesi yaptırılması yönündeki talebin ise dosyanın fiziki olarak dönüşünden sonra değerlendirilmesine karar verdi.

Son güncelleme: 15:28 07.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more