Sözcü Plus Giriş

Avrupa Birliği’nden İncirlik ve Kürecik ile vize serbestisi açıklaması!

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Berger, bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’ye yönelik yaptırımların uygulanması durumunda İncirlik ve Kürecik'in kapatılacağına dair açıklamasını sormasına, "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı pek çok defa Türkiye’nin batı ittifakı, transatlantik ittifakında yer almasını istediğini ifade etmişti, Avrupa Birliği bu görüşü desteklemektedir. Bu da üye devletlerin kendi menfaatleri ve çıkarınadır. Türkiye her şeyden önce batı güvenliğinin de içinde yer alan bir ülkedir" yanıtını verdi.

19:26 -
Avrupa Birliği’nden İncirlik ve Kürecik ile vize serbestisi açıklaması!

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve beraberindeki 17 büyükelçi Şeb-i Arus töreni dolayısıyla Konya'yı ziyarette bulundu. İlk olarak tarihi Sille yerleşkesinde “Aya Eleni” kilisesini gezdikten sonra Sille Müzesi’ne geçen grup son olarak Sille'de bulunan tarihi hamamı ziyaret etti. Müze ziyareti sırasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Konya'ya ikinci kez Konya Büyükşehir Belediyesi'nin davetiyle Şeb-i Arus töreni için geldiğini söyledi.

İLGİLİ HABERErdoğan'dan flaş yaptırım açıklaması: İncirlik ve Kürecik'i kapatırızErdoğan'dan flaş yaptırım açıklaması: İncirlik ve Kürecik'i kapatırız

Eylül ayında gerçekleştirdiği Konya ziyareti sırasında Mevlana hakkında birçok bilgi sahibi olduğunu kaydeden Berger, “Mevlana'yı Avrupa'da çok önemli bir hümanist ve filozof olarak tanıyoruz. Mevlana'nın öğretileri sadece Anadolu topraklarında değil, dünyanın dört bir köşesinde yansıma bulmuş ve insanlara ulaşabilmiş öğretilerdir. Mevlana, bundan 700 yıl önce şöyle bir çağrıda bulundu; ‘Gel kim olursan ol yine gel' bizde onun bu davetine icabeten buradayız” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERAmerikalı generalden bomba 'İncirlik' çıkışıAmerikalı generalden bomba 'İncirlik' çıkışı

TÜRKİYE VE AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkiler konusunda değerlendirmelerde bulunan Berger, “Her şeyden önce ilişkiler açısından bakıldığında bu ilişkiler karmaşık yapıdaki ilişkiler, ister dış politika ve ticaret, ister eğitim, göç veya mülteciler konusundaki desteğimiz olsun pek çok alanda iş birliğimizin olduğunu ve birlikte çalışmalar yapıyoruz. Aramızdaki ilişkiler, kuvvetli ilişkiler, tabii ki bu ilişkilerde bir takım zorluklar yok değil fakat bu zorlukların aşılması için birlikte çalışıyoruz. Geride bıraktığımız haftalar içerisinde Avrupa Birliği’nin yeni komisyonu da göreve başladı. Bu da komisyon başkanının, yüksek temsilcinin ve parlamento başkanının da değiştiği anlamına geliyor. Bu kapsamda, komisyon başkanı Cumhurbaşkanını arayarak, ‘birlikte neler yapabiliriz? İlişkilerimizin üzerine nasıl eğilebiliriz‘ gibi bir mesaj gönderdi. Geçtiğimiz hafta içerisinde de göçten sorumlu komisyon üyesi ve başkan yardımcısı bir ziyaret kapsamında Türkiye'ye geldiler” diye konuştu.

İLGİLİ HABERSon dakika... Ülkede reform kaosu: Avrupa Birliği'nden ayrılabilirizSon dakika... Ülkede reform kaosu: Avrupa Birliği'nden ayrılabiliriz

VİZE SERBESTİSİ

Vize serbestesi konusuna da değinen Berger, “Burada bir takım ölçütler vardı. Bu ölçütlerin karşılanmasını beklediğimizi ifade etmiştik ve bunların çok büyük bir kısmı da Türkiye tarafından karşılandı. Belki henüz karşılanmayı bekleyen 5-6 husus kaldı ama anladığımız kadarıyla Türk hükümeti şu anda bu meselelerin aşılması adına çalışmalar gerçekleştiriyor” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERVizesiz AB derken, gri ve yeşil pasaportlara kısıtlama geldiVizesiz AB derken, gri ve yeşil pasaportlara kısıtlama geldi

İNCİRLİK VE KÜRECİK ÜSSÜ

Bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'ye yönelik yaptırımların uygulanması durumunda İncirlik ve Malatya'daki Radar Üssü'nün kapatılacağına dair açıklamasını sorması üzerine Berger, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı pek çok defa Türkiye'nin batı ittifakı, transatlantik ittifakında yer almasını istediğini ifade etmişti, Avrupa Birliği bu görüşü desteklemektedir. Bu da üye devletlerin kendi menfaatleri ve çıkarınadır. Türkiye her şeyden önce batı güvenliğinin de içinde yer alan bir ülkedir” dedi.

İLGİLİ HABERDolar kurunda Kürecik ve İncircik gerilimi: 17 Aralık'ta dolar/TL ne kadar oldu?Dolar kurunda Kürecik ve İncircik gerilimi: 17 Aralık'ta dolar/TL ne kadar oldu?

Açıklamanın ardından Berger ve beraberindeki heyet Konya Gazeteciler Cemiyetini ziyaret ettikten sonra Şeb-i Arus töreninin yapılacağı alana geçti. İHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more