Sözcü Plus Giriş

Ayağı ile yaşamını örüyor

'Bir eve iki aylık giriyor' gerekçesiyle doğuştan engelli Fatma Burnak'ın,  engelli maaşı kesildi. Olmayan ellerine rağmen, ayaklarıyla ördüğü dantelleri satarak yaşamını sürdüren Fatma, sosyal güvenceden yoksun bırakıldığını söyledi.

08:58 -
Ayağı ile yaşamını örüyor

Halil EĞRİBOYUN / sozcu.com.tr

Muğla’nın Milas İlçesi Kapıkırı mahallesinde yaşayan engelli Fatma Burnak, ayaklarıyla ördüğü dantelleri satarak yaşamını kazanıyor. Yüreğinde yaşadığı baharın çiçeklerini, dantellerine motif olarak işleyen Burnak, adeta ayağı ile yaşamını örüyor. ‘Eve çift maaş giriyor’ gerekçesiyle engelli maaşı kesilen doğuştan engelli yurttaş, ekonomik zorluklar içinde yaşamını sürdürüyor.

Muğla/Menteşe Emek Benim Kadın Derneği üyeleri, Fatma'ya destek vermek amacıyla Milas'ın Kapıkırın köyüne çıkartma yaptı. Dernek üyeleriyle evinde buluşan Fatma Burnak, gözyaşlarına hakim olamadı. Kadınlar, Fatma Burak'tan, ayaklarıyla ördüğü dantellerden satın aldılar. Dernek üyelerine Milas belediyesi Başkan yardımcısı Zeynep Mat da eşlik etti.

Kendisinin doğuştan engelli Fatma Burnak'tan ilk kez haberdar olduğunu belirten Milas Belediyesi Başkan Yardımcısı Zeynep Mat, “Kadının halini kadın anlar. Fatma kardeşimiz, her türlü sorunuyla yakından ilgileneceğiz. Fatma kardeşimiz bundan böyle Milas Belediyesinin kanatları altındadır” dedi.

Doğuştan engelli olduğunu söyleyen Fatma Burnak, annesinin 15 yaşına kadar kendisini sırtında taşıdığını ancak yaşının ilerlemesi ile birlikte tek göz evde yaşamını sürdürmeye başladığını anlattı.

Yıllarca para biriktirerek aldığı akülü arabanın biraz olsun yüzünü güldürdüğünü ifade eden Burnak, evine giden yolun ise Belediye Başkanı Zühra Dönmez sayesinde açılmasıyla, 50 metre eninde 30 metre uzunluğunda bir yola ve özgürlüğüne kavuştuğunu söyledi.

Birbirinden güzel motiflerle bezediği ‘ayak işi’ ürünleri satarak geçimini sağlayan Fatma Burnak, Engelli maaşının kesildiğini, kendisinin ise sosyal güvenceden yoksun bırakıldığını iddia etti. Buna karşın yaşamaya çalıştığını belirten engelli yurttaş, “Ben engellerimi bir şekilde aşıyorum. Yeter ki toplum engel olarak karşımıza çıkmasın” diye uyarıda bulundu.
Fiziksel engelini, inadına yaşam düşüncesiyle aşan Burnak, devletin ve toplumun engellerini aşmakta zorlandığını belirtiyor. Yetkililerden talebi ise, ayak emeği göz nuru olan dantellerini satmak için kendisine Milas-İzmir Karayolu üzerinde bir stant verilmesini istedi.

Elleri olmamasına karşın ayaklarıyla ördüğü dantelleriyle yaşamda kaldığını hatırlatan Muğla Emek Benim Kadın Derneği Başkanı;

“Dernek olarak, Fatma ile bundan böyle daha yakından ilgileneceğiz. Ayaklarıyla ördüğü dantellerindeki motifler, bir kadının emeğindeki bağımsızlığı yansıtmaktadır. Bize bu imkanı sağlayan Milas Belediyesine teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more