Sözcü Plus Giriş

Aydın bayram namazı saati 2019: Aydın’da bayram namazı saat kaçta?

Ramazan ayının sonuna geldik ve bayram namazı vakti geldi. Aydınlılar bayram namazı saat kaçta kılınacak merak ediyor. Siz de haberimizdeki diyanetin açıklamasına göre olan bayram namazı saatlerinden bayramın ilk günü sabah kaçta camiye gitmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. İşte 2019 Aydın bayram namazı saati...

21:46 -
Aydın bayram namazı saati 2019: Aydın’da bayram namazı saat kaçta?

İslam alemi Ramazan-ı Şerif’e ibadet ve dualarla veda etti. Şimdi sıra bayram namazı ibadetine geldi. Tüm dünyada olduğu gibi Aydın’da ikamet eden müslümanlarda bayram namazı saatini araştırıyor. Peki Aydın bayram namazı saat kaçta?

AYDIN'DA BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA KILINACAK?

Ege Bölgesi şehirlerinden olan Aydın’da vatandaşlar bayram namazını Diyanet’in belirlediği saat olan 06:26‘da kılacak.

İL İL İLÇE İLÇE BAYRAM NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYIN

bayram namazı site:sozcu.com.tr ile ilgili görsel sonucu

AYDIN’IN ÖNEMLİ CAMİLERİ

Bey Camii: İstasyon binası yakınında bulunan ve Süleyman Bey Camisi, klâsik Osmanlı üslubunda yapılmıştır. Süleyman Bey'in vakfiyesinden, Üveys Paşazade Mehmet Bey'in torunu ve Cezayir Beylerbeyi Mustafa Paşa'nın oğlu Süleyman Bey tarafından 1683 yılında yaptırıldığı öğrenilmiştir.
Mimar Sinan'ın kalfalarından biri tarafından inşa edildiği sanılan bu cami, bir avlu içerisinde kare plânlı, kesme taştan ve tek kubbeli bir yapıdır. Kubbesi iki kademeli beden duvarları üzerinde 16 köşeli bir kasnak üzerine oturtulmuştur. Camiyi aydınlatan pencereler duvarlarda ve kasnakta yer almaktadır. Dışarıdan dar bir merdivenle kadınlar mahfiline çıkılır. Kubbe içerisindeki bezemeler XVII.yüzyıl üslubuna göre yenilenmiştir. Kesme taştan yapılmış mihrabı sade olup, mermerden yapılmış minberin merdiven altı işlemelidir. Tek şerefeli minaresinin gövdesi çok kenarlıdır. Caminin minaresi 1899 depreminde yıkılmış, şerefeden yukarı kısımları yenilenmiştir. Ancak bu yenilenme orijinal durumundan çok uzaktır. Yunan işgali sırasında tahribata uğrayan minare 1954-1956 yıllarında cami ile birlikte onarılmış ve orijinal durumuna getirilmeye çalışılmıştır.

Ramazan Paşa Camii: Aydın Çarşısı içerisindeki Ramazan Paşa Camisini 1595'te Üveys Paşa'nın kardeşi Ramazan Paşa yaptırılmıştır. Cami 1899 depreminde tamamen yıkılmıştır. Günümüze ulaşan camiyi Sökeli Halil Paşa yaptırmış, orijinalliğinden uzaklaşan camide karmaşık bir üslup görülmektedir. Burada Avrupa mimarisinden yararlanılmak istenmişse de bunda başarılı olunamamıştır. Cami, kare planlı olup, kesme taştan yapılmıştır. Kubbe kasnağındaki yuvarlak pencereler barok kıvrımlarla çevrelenmiştir. Ahşap giriş kapısı, oyma işleri ile bezenmiştir. Yapının üzeri büyük bir kubbe ile örtülmüştür. İçerisini barok üslubu anımsatan on uzun pencere ve su damlacığı şeklindeki küçük pencereler aydınlatmaktadır. Alçı kabartmalar, renkli cam işçiliği ve ağaç oymacılığı bakımından süslemeleri önemlidir. Caminin iç bezemesi bütünüyle barok üsluptadır. Kurtuluş Savaşı sırasında 22 Mayıs1919'da direniş toplantısı bu cami içerisinde yapılmıştır.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more