AYM, Deniz Yücel’e 25 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi

Anayasa Mahkemesi (AYM), “silahlı terör örgütü propagandası yapma, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçlarından tutuklanan, daha sonra tahliye edilen gazeteci Deniz Yücel’in, bireysel başvurusunda, kişi hürriyeti ve güvenliği ile ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine, bu nedenle Yücel'e 25 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi. 

AYM, Deniz Yücel’e 25 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturmada, Die Welt gazetesi muhabiri Yücel, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 27 Şubat 2017'de tutuklandı. 4 yıldan 18 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen Yücel, 16 Şubat 2018'de tahliye edildi.

Cezaevinde tutuklu bulunduğu sırada Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunan Deniz Yücel'in durumuna ilişkin Yüksek Mahkemenin kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Oy çokluğuyla, kişi hürriyeti ve güvenliği ile ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine karar veren Yüksek Mahkeme, Yücel'e 25 bin lira manevi tazminat ödenmesine de hükmetti.

Anayasa Mahkemesi, çeşitli iddiaları ise açıkça dayanaktan yoksun olması, başvuru yollarının tüketilmemesi gerekçeleriyle kabul edilemez buldu.

Yücel'in “silahlı terör örgütü propagandası yapma, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçlarından tutuklandığı belirtilen kararda, başvurucu hakkındaki uygulanan tutuklama tedbirinin kanuni dayanağı bulunduğu aktarıldı.

Kararı twitter hesabından Türkçe ve Almanca olarak paylaşan Yücel, Türkiye’den alacağı tazminatı Ali İsmail Korkmaz Vakfı'na ve gazetecilik kurumlarına bağışlamak üzere kabul edeceğini duyurdu.

AYM Başkanı: Gezi'ye katılmak tek başına suç işlediğini göstermez İlginizi Çekebilir AYM Başkanı: Gezi'ye katılmak tek başına suç işlediğini göstermez