Sözcü Plus Giriş

Ayvalıtaş davasında 4’üncü rapor bir yıldır mahkemeye gelemedi

Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla Ümraniye’de gerçekleşen yürüyüşte bir aracın çarpması sonucu Mehmet Ayvalıtaş’ın ölümüne ilişkin 2 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. Mahkeme heyetinin geçtiğimiz yıl Mayıs ayında sanıkların kusur durumları ile ilgili istediği 4'üncü bilirkişi raporu mahkemeye ulaşmadı. Mahkeme, bilirkişiler raporu 15 gün içinde göndermezse, görevlerini ihmal ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulacağını belirtti.

Sevgim Begüm YAVUZ
12:57 -
Ayvalıtaş davasında 4’üncü rapor bir yıldır mahkemeye gelemedi

Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla Ümraniye'de gerçekleşen yürüyüş sırasında Mehmet Ayvalıtaş'ın (20) bir aracın çarpması sonucu ölümüyle ilgili 2 sanığın “Taksirle adam öldürme ve yaralama” suçundan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılandığı davanın görülmesine devam edildi. Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 22. duruşmasında, tutuksuz sanıklar Mehmet Görkem Demirtaş ve Cengiz Aktaş, Mehmet Ayvalıtaş'ın ailesi ile taraf avukatları salonda hazır bulundu.

İLGİLİ HABERAyvalıtaş davasında mahkeme 4. kez rapor istediAyvalıtaş davasında mahkeme 4. kez rapor istedi

BİLİRKİŞİ MAZERET SUNDU, RAPOR GELMEDİ

Sanıkların kusur durumları ile ilgili 4. kez rapor alınmasına ilişkin görevlendirilen bilirkişi, celse arasında sunduğu mazeret dilekçesinde, ellerinde 80’in üzerinde dosya incelemesi olduğunu belirterek, raporun hazırlanması için ek süre talep etti.

KEŞİF YAPILMASINI İSTEDİ

Baba Ali Ayvalıtaş, oğlunun ölüm yıldönümünde keşif yapılmasını ve sanıkların tutuklanmasını istedi. Mehmet Ayvalıtaş'ın kardeşi Muharrem Ayvalıtaş ise, “Kardeşim öleli 6 sene oldu. O zaman ben öğrenciydim. Şimdi okudum mühendis oldum. Sorumlu olduğunu düşündüğümüz kişiler haklarında işlem yapılmadı. Çapraz sorgu yapılmadı. 6 sene geçti hala bu durumlar aydınlatılmadı. Ceza vermek istemiyorsanız da söyleyin. Artık gelip gitmek istemiyorum. Buraya her geldiğimizde canımız yanıyor.” dedi.

RAPOR 15 GÜNDE GELMEZSE MAHKEMEDEN SUÇ DUYURUSU

Bilirkişilere 15 günlük kesin süre veren mahkeme heyeti, bu süre içinde rapor gönderilmezse görevlerini ihmal ettikleri gerekçesiyle Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacağını belirtti. Öte yandan raporun sunulmaması halinde, bilirkişi heyetinin görevine son verilerek aynı üniversiteden 3 kişilik başka bilirkişi heyetinden rapor istenmesine karar verdi. Ayrıca mahkeme heyeti Ayvalıtaş'ın ailesinin çapraz sorgu ve sanıkların tutuklanmasına yönelik taleplerini de reddederek, duruşmayı erteledi.

Son güncelleme: 14:13 10.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more