Sözcü Plus Giriş

Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü hangi güne denk geliyor?

Babalar Günü’ne kısa bir süre kaldı. Pek çok ülkede her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü Babalar Günü olarak kutlanıyor. Bu özel günde herkes babasını mutlu etmek istiyor. Peki 2019’da Babalar Günü ne zaman kutlanacak? İşte 2019’da Babalar Günü'nün kutlanacağı tarih…

12:11 -
Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü hangi güne denk geliyor?

Hayattaki en özel varklıklarımızın başında gelen babalarımızın özel gününü kutlamak ve onları sevindirmek isteyenler Babalar Günü ne zaman sorusuna yanıt arıyor. Hakkı ödenmeyecek babalarımıza, onları sevindirecek bir kaç söz ya da hediye ile destek olabiliriz. Peki 2019 yılında Babalar Günü ne zaman kutlanacak?

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN KUTLANACAK?

Babalar günü bu yıl yani 2019'da 16 Haziran Pazar günü kutlanacak.

BABALAR GÜNÜ TARİHÇESİ

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more