Bakan Akar’dan İdlib açıklaması!

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberindeki heyet Hatay Serinyol’da bulunan 2’nci Ordu Komutanlığı Taktik Komuta Yeri’ni ziyaret ederek inceleme ve denetlemede bulundu. Bakan Akar, inceleme ve denetlemelerin ardından Serinyol’da gerçekleştirilen toplantıya başkanlık etti. Sınır birliklerinin komutanları ve ilgili kurumlardan yetkililerin de yer aldığı toplantıda, İdlib’deki son gelişmeler ele alındı.

Bakan Akar’dan İdlib açıklaması!

Toplantının ardından konuşan Bakan Akar, Suriye’deki rejim unsurlarının İdlib'in güneyine yönelik artan saldırı ve tacizlerinin 6 Mayıs'tan itibaren kara harekatına dönüştüğünün görüldüğünü belirtti. “Rejim, Astana Mutabakatı'na aykırı bir şekilde İdlib'in güneyinde kontrol alanını genişletmeye çalışıyor” diyen Bakan Akar, şunları söyledi:

TSK konvoyundan, İdlib'de devriye İlginizi Çekebilir TSK konvoyundan, İdlib'de devriye

“Bu durum bölgede sivil can kayıplarına ve bölge halkının yaşam alanlarını terk etmesine neden oluyor. Böylece insani sorunlar her geçen gün büyüyor ve giderek bir felakete dönüşme eğilimi gösteriyor. Ayrıca bu saldırılar gözlem noktalarımızın güvenliği için de risk oluşturuyor. Silahlı Kuvvetlerimizin devriye ve intikallerinin aksamasına yol açıyor. Bu ise Astana ve ikili mutabakatlar çerçevesinde sorumluluklarını yerine getirmek için her türlü gayreti gösteren Türkiye'nin, bizlerin faaliyetlerinin aksamasına sebep oluyor.”

BM'den Türkiye'ye İdlib çağrısı İlginizi Çekebilir BM'den Türkiye'ye İdlib çağrısı

Türkiye'nin ateşkesin sağlanması ve idamesi için her düzeyde gayret sarf ettiğini dile getiren Bakan Akar, “Bu kapsamda rejim unsurlarının İdlib güneyine yönelik saldırılarına son verilerek Astana Süreci’nde belirlenen İdlib sınırına derhal geri çekilmelerinin sağlanması ve müteakip dönemde bu ihlal ve saldırıların yaşanmaması için Rusya Federasyonu’ndan da etkin ve kararlı tedbirleri almasını bekliyoruz. Türkiye, Rusya Federasyonu ile var olan mutabakatlar doğrultusunda bölgede yaşayan masum halkın güvenlik ve huzuru için sorumluluklarının bilincinde olarak elinden gelen her türlü gayreti göstermeye devam edecektir” ifadelerini kullandı.  DHA