Sözcü Plus Giriş

Bakan Pekcan: Tamamlandı, en kısa zamanda hizmette olacak!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ürün Güvenliği Kanun Tasarısı ile ilgili çalışmalarını tüm paydaşların görüşlerini alarak tamamladıklarını belirterek, "Düzenleme inşallah en kısa zamanda tüketicimizin hizmetinde olacak" dedi.

Güncellenme: 23:30, 15/03/2019

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü dolayısıyla düzenlenen 22. Geleneksel Tüketici Ödül Töreni’ne katıldı. Pekcan, programda yaptığı konuşmada, Bakanlık olarak her türlü enstrümanı kullanarak tüketicinin korunması alanında vatandaşlara daha iyi hizmet etmeye gayret ettiklerini söyledi. Tüketici hakem heyetleriyle tüketiciyle satıcı arasındaki uyuşmazlıklara aracılık ederek çözüme kavuşturduklarını aktaran Pekcan, “2018 yılında tüketici hakem heyetlerine 560 bin başvuru geldi ve bunların yüzde 67’si tüketici lehine sonuçlandı” dedi.

İlginizi ÇekebilirBakan Pekcan'dan fahiş fiyatlı ürün uyarısıBakan Pekcan'dan fahiş fiyatlı ürün uyarısı

Vatandaşların sağlık ve güvenliğini korumak için piyasa gözetimi ve denetimi yaptıklarını söyleyen Pekcan, “Çalışmalarımıza ‘güvensiz ürüne sıfır tolerans’ prensibiyle yaklaşıyoruz. Etkinliğimizi artırmak için Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi’ni (GÜBİS) kurduk. Ayrıca, ithalat aşamasında, bilişim sistemlerinden de yararlanarak, ürünleri risk analiz esasına göre çok sıkı denetime tabi tutuyoruz. Yaptığımız çalışma ve denetimlerle tüketicilerimizi, internetten alışveriş yaparken, bankadan kredi çekerken, tatil paketi satın alırken, abonelik kurarken, kısacası yaptıkları her işe koruma getiriyoruz ancak tüketicilerimiz haklarını çoğu zaman bilmiyor. Lütfen takipte kalın” diye konuştu.

İlginizi ÇekebilirBakan Pekcan: Sağlıksız gıdaların reklamlarına yasak getirdikBakan Pekcan: Sağlıksız gıdaların reklamlarına yasak getirdik

Ürün Güvenliği Kanun Tasarısı ile ilgili çalışmalarını tüm paydaşların görüşlerini alarak tamamladıklarını dile getiren Pekcan, “Düzenleme inşallah en kısa zamanda tüketicimizin hizmetinde olacak” ifadesini kullandı. Bakan Pekcan’ın konuşmasının ardından farklı dallarda dereceye giren projeler ödüllendirildi.  DHA

Yayınlanma Tarihi:21:55,