Bamsı Beyrek kimdir? Bamsı Beyrek tarihte nasıl öldü?

Dede Korkut hikayelerinde Türk, Azeri ve bazı Altay efsaneleri ve masallarda bahsedilen Türk kahraman Bamsı Beyrek, Kuruluş Osman dizisinde yer alan karakterler arasındadır. Bamsı karakterini dizide Nurettin Sönmez canlandırıyor. Peki Bamsı kimdir? İşte Bamsı hakkında bilgiler...

Bamsı Beyrek kimdir? Bamsı Beyrek tarihte nasıl öldü?

Bey Böyrek, Bay Bura, Bey Birye, Beğ Beyreg, Bey Beyrek, Bay Börek, Bağ Böğrek gibi isimlerde de bilinen Bamsı Beyrek, Diriliş Ertuğrul dizisinde de yer alıyordu. İşte Kuruluş Osman dizisinde de izleyici karşısına çıkacak Bamsı Beyrek hakkında bilgiler…

BAMSI KİMDİR?

Bamsı Alp’in Bamsı Beyrek’ten esinlendiği düşünülmektedir. Bamsı Beyrek Dede Korkut hikâyelerinde, Türk, Azeri ve bazı Altay efsaneleri ile masallarında bahsedilen Türk kahraman. Bey Böyrek, Bay Bura, Bey Birye, Beğ Beyreg, Bey Beyrek, Bay Börek, Bağ Böğrek gibi adlarla da bilinmektedir. Atının adı Dengiboz veya Bengibozdur.

Bamsı Beyrek, hikâyelerdeki ana karakter olan Salur Kazan’ın en yakın arkadaşıdır. Ayrıca tüm Oğuz beyleri içinde en yakışıklı dört kişiden biridir. Bamsı Beyrek’in adına Dede Korkut hikâyeleri dışında da rastlanır.

BAMSI BEYREK TARİHTE NASIL ÖLDÜ?

Oğuzlar arasındaki iç savaşın anlatıldığı hikâyede, Bamsı Beyrek’in kaçırılmasından da bahsedilir. İç Oğuz ve Dış Oğuz arasında düşmanlık başlamıştır. Bamsı Beyrek’in kendisi İç Oğuz’dan olup karısı Dış Oğuz’dandır. Dış Oğuz beyleri Beyrek’i yanlarına çağırıp kendilerini desteklemesini isterler. Beyrek ise İç Oğuz’un başındaki Salur Kazan’ın en yakın dostudur ve ona ihanet etmez. O zaman Aruz Koca sinirlenir ve Beyrek’i yaralar.

NURETTİN SÖNMEZ KİMDİR?

24 Temmuz 1978 yılında İstanbul’da doğan Nurettin Sönmez,  eğitimini İstanbul Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamıştır. Nurettin Sönmez ayrıca Diyalog İletişim Oyunculuk Okulu ve Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü mezunudur. Mavi Kelebekler dizisi ile ilk oyunculuk deneyimini yaşamış, ardından Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam dizisinde oynamıştır.

Şimdilerde TRT ekranlarında yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinde Bamsı Beyrek karakterine hayat veren Nurettin Sönmez, 1.85 metre boyunda, 90 kilo ve Aslan burcudur.

Nurettin Söznmez'in rol aldığı diziler ve filmler:

2014-2018 – Diriliş Ertuğrul (Bamsı Beyrek) (TV Dizisi)
2013 – Tatar Ramazan 2. Sezon (Ulvi) (TV Dizisi)
2013 – Osmanlı'da Derin Devlet (Gaddar Ali) (TV Dizisi)
2011 – Mavi Kelebekler (Branko Brekoviç) (TV Dizisi)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...