Baykal’ın gözdesiydi AKP’nin ‘plaketli’ gururu oldu

*AKP’de yerel seçimlerde en yüksek oyu alan 5 Büyükşehir, 5 İl, 5 ilçe ve 5 belde Belediye Başkanı’na ödül ve plaket verecek. Ödül alacak isimler arasında eski CHP’li Savcı Sayan da var. Sayan, CHP’de PM üyesiyken Deniz Baykal’ın istifasını açıkladığı toplantıda ‘’Ne olur gitme’’ diyerek ağlamış, sonra da AKP’ye geçmişti.

Baykal’ın gözdesiydi AKP’nin ‘plaketli’ gururu oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimlerde en yüksek oyu alan 5 Büyükşehir, 5 İl, 5 ilçe ve 5 belde Belediye Başkanı'na ödül ve plaket verecek. Ödül alacak isimler arasında Ağrı'da yüzde 55,57 ile seçimi kazanan eski CHP'li Savcı Sayan da var. Sayan, CHP'de PM üyesiyken Deniz Baykal'ın istifasını açıkladığı toplantıda ‘'Ne olur gitme'' diyerek ağlamış, daha sonra da AKP'ye geçmişti.

Büyükşehirlerde Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay (Yüzde 70,53), Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan (Yüzde 68,47), Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör (Yüzde 67,60), Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce (Yüzde 65,04) ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu (Yüzde 64,61) ilk 5 sırada yer aldı.

Yüzde 72,99 oy oranıyla Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, yüzde 61,72 oy oranıyla Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, yüzde 55,57 oy oranıyla Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, yüzde 53,22 oy oranıyla Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, yüzde 51,58 oy oranıyla Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı da il belediye başkanları arasında ilk beşe girdi.

Büyükşehir ilçe belediyelerinde ilk beş sırada Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Kumru Belediye Başkanı Yusuf Yalçuva, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan yer aldı. İllere bağlı ilçe belediyeleri arasında Delice Belediye Başkanı Turgut Özdem, Güneysu Belediye Başkanı Rıfat Özer, Demirözü Belediye Başkanı Arslan Gürer, Pazarlar Belediye Başkanı Bilal Demirci, Kemer Belediye Başkanı İsmail Özay da ilk beşe girdi. Belekçahan Belediye Başkanı Şahin Arısoy, Hilal Belediye Başkanı Cevher Benek, Akıncılar Belediye Başkanı İsmet Çetinkaya, Çalışkan Belediye Başkanı Nadir Tosun, Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Gebeş de belde belediyeleri arasında en fazla oyu aldı.