Sözcü Plus Giriş

Begüm’ün organları 4 kişiye hayat verdi

İstanbul Küçükçekmece’de aracıyla makas atarak ilerleyen ve olay sırasında alkollü olduğu belirtilen sürücü Fatih S.’nin kontrolünü kaybederek otobüs durağına dalması sonucu yaralanan 19 yaşındaki İstanbul Üniversitesi öğrencisi Begüm Kartal yaşam mücadelesini kaybetti. Begüm Kartal’ın organları 4 hastaya umut oldu. Acılı anne Melek Kartal, "Bizi teselli eden Begüm'ün organlarıyla birlikte başkalarının can bulması” dedi.

Tugay SADAY
14:30 -
Begüm’ün organları 4 kişiye hayat verdi

Küçükçekmece'de 21 Temmuz Pazar akşamı makas atarak ilerleyen alkollü sürücü Fatih S. otobüs durağına dalmıştı. Feci kazada yaralanan 8 kişi hastaneye kaldırıldı. Tedavi altına alınan yaralılardan İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi 1. sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Begüm Kartal 23 Temmuz'da beyin ölümü gerçekleşmişti.

GENÇ KIZIN ORGANLARI 4 KİŞİYE UMUT OLDU

Haluk – Melek çifti aldıkları acı haberle büyük yıkım yaşadı. Aile, tek çocukları olan Begüm Kartal'ın organlarını bağışlama kararı aldı. Genç kızın bağışlanan organları ile 4 kişinin hayata tutunduğu öğrenildi.

“BEGÜM BÖYLE İSTERDİ”

Bu süreçte yaşadıklarını ve Begüm’ün organlarını bağışlamaya nasıl karar verdiklerini anlatan baba Haluk Kartal, “İki günlük bir süreç oldu. Önceliğimiz Begüm’ün hayata tutunmasıydı. Bunun için tüm hekimlerimiz elinden geleni yaptı. Sürecin sonunda hekimler bize durumu ifade ettiklerinde biz onlardan bir kaç dakika müsaade istedik. Organlarını bağışladık. Begüm çok paylaşımcı biriydi. Böyle bir şeyi arzu edeceğini düşündük. Doktorlar bize söylemeden bu kararı verdik ve daha sonra kızımız ile vedalaştık. Organ bağışı süreci başladı ve organ bağışını gerçekleştirdik” dedi.

“TEK TESELLİMİZ BU”

Begüm’ün organlarının bağışlanmasıyla teselli bulduklarını belirten Haluk Kartal, “Bizi mutlu eden teselli eden şey bu. Bu sürecin başında çok olumsuz bir kaza sonucunda kızımızı kaybettik. Begüm’ün bağışlanan organlarıyla can vermiş olması bizi teselli ediyor. Bizim bu saatten sonra en büyük arzumuz trafik kazalarının azalmasıdır. Bunun azalması sağlayacak olanlar da insanlar. Birincisi bunu insanların fark etmesi ikincisi en önemli kısım organ bağışı konusunda herkesin hassasiyet göstermesini istiyoruz. Bekliyoruz. Organ bağışı ve trafik terörü sıkıntısına bir çözüm bulunmasını istiyoruz” açıklamasında bulundu.

“İNSANLAR DAHA ÇOK ORGAN BAĞIŞLASIN”

Organ bağışı çağrısı yapan acılı anne Melek Kartal, “Gençlerimiz kolay yetişmiyor. Ailelerin emekleri var. Begüm, bu olayda örnek oldu. Biz öyle düşünüyoruz. Bu bir farkındalık yaratacak diyoruz. İnsanın önleyebileceği şeylerle kayıp yaşanması bizi üzüyor. Bizi teselli eden Begüm’ün organlarıyla birlikte başkalarının can bulması. Başka anne babalar yanmasın bu trafik teröründen. Başka insanlar da gönül rahatlığı ile organları başkalarında can bulsun, yaşasın. İnsanlar bunu daha çok daha çok yapsın. Bizim tek isteğimiz bu, bu saatten sonra” ifadelerini kullandı.

Son güncelleme: 16:40 29.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more