Bekçilik sınavı ne zaman yapılacak? Bekçi alımı ön sağlık başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

Emniyet Genel Müdürlüğü 81 il valiliğinde istihdam edilmek üzere 8 bin bekçi alımı yapacağını duyurmuştu. Duyurunun ardından bekçi alımı ön sağlık başvuruları da yapıldı. Bekçilik ön sağlık başvuruları ve sağlık değerlendirme sonuçları, yapılan değerlendirmenin ardından internetten yayınlanacak. Peki, bekçi alımı ön sağlık ve başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? Bekçilik sınavı ne zaman yapılacak? İşte merak edilenler...

Bekçilik sınavı ne zaman yapılacak? Bekçi alımı ön sağlık başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

Binlerce kişinin başvurduğu 2019 yılı bekçilik alımı ön sağlık ve başvuru sonuçları için bekleyiş devam ediyor. 18 Mart ve 1 Nisan tarihlerinde başlayan bekçilik ön sağlık başvuruları ve sağlık değerlendirme sonuçları, yapılan değerlendirmenin ardından internetten yayınlanacak. Peki, bekçi alımı ön sağlık ve başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? Bekçilik sınavı ne zaman yapılacak? İşte detaylar…

BEKÇİLİK SINAVI GİRİŞ BELGESİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

ANKARA VE İSTANBUL BEKÇİLİK SINAVI GİRİŞ BELGESİ BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

BEKÇİLİK ÖN BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Bekçilik sınavı için giriş yerlerinin mayıs ayının sonlarına doğru yayımlanması, yazılı sınavın ise haziran ayının sonu ya da temmuz ayının ilk günlerinde yapılması beklenmektedir.

BEKÇİ ALIM SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

Bekçi alımı başvuru sürecinin nasıl işlediği de merak ediliyor. Bekçi alımı başvurusunda bulunan adaylar arasından seçilenler, sözlü mülakata tabii tutulacak. Sözlü mülakatta 100 puandan değerlendirilen adaylar 70 puan almaları durumunda başarılı sayılacaklar. Mülakatı geçenler ise yazılı sınava alınacak ve kesin sonuçlar ilan edilecek.

BEKÇİLİK SINAVI NASIL OLACAK?

Bekçi alımı için adaylar 100 tam puan üzerinden değerlendirilecek. Adaylara 100 soru sorulacak ve adaylara cevaplamaları için 120 dakika verilecek. Yazılı sınavda (100) puan üzerinden en az (50) puan alanlar başarılı sayılacak.

Sorular, Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür konularından olacak.

Yazılı sınavda (100) puan üzerinden en az (50) puan alanlar başarılı sayılacaktır.

FİZİKİ YETERLİLİK SINAVI

1. Yazılı sınavda başarılı olan adaylar, fiziki yeterlilik sınavına alınırlar.

2. Fiziki yeterlilik sınav komisyonu aday değerlendirme ve seçmesini, adayın mevcut durumunu bizzat görerek aşağıda öngörülen esaslara göre yapar.

a) Fiziki yeterlilik sınavı; adayın bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısı değerlendirilmek üzere uygulamalı olarak yapılır.

b) Fiziki yeterlilik sınavında adayın süresinin takibi, sınav yerinde bulunanlar tarafından görülebilecek nitelikteki sayaçlarla yapılır.

c) Fiziki yeterlilik sınavı yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınav sonucunda altmış puanın altında alan adaylar başarısız sayılır. Komisyon tarafından başarısız adaylar hakkında “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olamaz” kararı verilir ve başarısız adaylar sözlü sınavına geçemezler.

3. Fiziki yeterlilik sınav tarihleri, yerleri, sınav parkuru ve puan cetveli ile adayları ilgilendiren hususlar, Polis Akademisi Başkanlığı tarafından hazırlanan talimatla belirlenerek Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet adresinden (www.pa.edu.tr) duyurulacaktır. Ayrıca adaylara posta, telefon vb. iletişim araçları ile tebligat yapılmayacaktır. İnternet üzerinden yapılan duyuru tebligat niteliğindedir.