Sözcü Plus Giriş

Sayıştay’dan çarpıcı rapor! Üniversitelerdeki usulsüzlük bitmiyor

Kırıkkale Üniversitesi'nde Bilimsel Araştırma Projeleri için alınan araç ve gereçlerin, proje bitiminde proje yöneticileri tarafından geri teslim edilmeyerek şahsi malları kullandıkları belirlendi. Konuyla ilgili 471 projeyi inceleyen Sayıştay, demirbaşların proje sonunda proje yürütücüleri tarafından geri iade edilmemesine dikkat çekti.

Mehmet ANDAÇ / Çanakkale
10:31 -
Sayıştay’dan çarpıcı rapor! Üniversitelerdeki usulsüzlük bitmiyor

Kırıkkale Üniversitesi’ndeki usulsüzlükler Sayıştay raporlarına yansıdı. “Bilimsel araştırma projeleri kapsamında alınan demirbaşların proje sonunda proje yürütücüleri tarafından geri iade edilmemesi” bulgusu dikkat çekti.

DİĞER PERSONELDE KULLANAMADI

Üniversitede bilimsel projelerde, proje yürütücüsü olarak görev yapan birçok öğretim üyesinin, proje kapsamında alınan araç, gereç, aygıt, donanım ve diğer malzemeleri proje sonunda teslim etmeyerek şahsi malı gibi kullandığı ifade edildi.

İŞTE SAYIŞTAY’IN O TESPİTİ

Konuyla ilgili 471 projeyi inceleyen Sayıştay ilgili bulguyu şu cümlelerle açıkladı:

“Desteklenen projeler kapsamında edinilen taşınırların projenin sona ermesine müteakip taşınır ambarlarına iade edilmeyerek taşınır sistemine dahil edilmediği ve proje yöneticisi üzerinde teslim belgesi düzenlenen taşınırların hala bu kişiler üzerinde kayıtlı olduğu ve bu kişiler tarafından kullanıldığı, böylece diğer personelin kullanımına imkân verilmediği, taşınırların proje yürütücüsü üzerinde bırakılması nedeniyle özellikle ofis demirbaşı niteliğinde pek çok demirbaş ve cihazın sadece bir kişinin kullanımına tahsis edildiği, böylece Yönergelerin Proje araç-gereçlerinin genel kullanımına ilişkin hükümlerin uygulanmaması neticesinde pek çok taşınırın sadece proje yürütücülerinin kullanımında olduğu görülmüştür.”

Kırıkkale Üniversitesi bulguya ilişkin olarak verdiği yanıtta ilgili birimlere gerekli yazıların gönderildiğini ve ilerleyen dönemlerde konu hakkında daha titiz olacaklarını belirtti.

İLGİLİ HABERSayıştay raporunda ortaya çıktı! Bu nasıl üniversite?Sayıştay raporunda ortaya çıktı! Bu nasıl üniversite? İLGİLİ HABERSayıştay'dan çarpıcı rapor! Hayalet fakülteler...Sayıştay'dan çarpıcı rapor! Hayalet fakülteler...
Son güncelleme: 11:12 19.01.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more