Sözcü Plus Giriş

Burgazada ve Marmara Adası’nda orman yangını

Balıkesir'in Marmara Adası'nda öğle saatlerinde çıkan orman yangını rüzgarın yön değiştirmesi ve şiddetli esmesi nedeniyle kontrol altına alınamıyor. Öte yandan, İstanbul Burgazada'da ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alındı.

14:55 -

Burgazada’da ormanlık alanda bilinmeyen nedenle yangın çıktı. 10 dönümlük alandaki yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü.

Yangın, saat 14.30 sıralarında Burgazada’daki ormanlık alanda çıktı. Dumanların yükseldiğini görenlerin bildirilmesi üzerine olaya yerine Burgazada, Büyükada, Kınalıada, itfaiyesi ile orman itfaiyesi ekipleri sevk edildi. Maltepe itfaiyesi de itfaiye araçlarını çıkarma gemisi ile adaya götürdü. Havadan itfaiye helikopteri, yerden itfaiye ekiplerinin yaklaşık 1 saatlik çalışmanın ardından 10 dönümlük alandaki yangın söndürüldü.

FOTO: DHA

Marmara Adası’nda yangın kontrol altına alınamıyor

Balıkesir’in Marmara Adası’nda öğle saatlerinde çıkan orman yangını rüzgarın yön değiştirmesi ve şiddetli esmesi nedeniyle kontrol altına alınamıyor.

Marmara Adası’nda öğle saatlerinde çamlık alanda çıkan yangın halen sürüyor. Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, yangının rüzgarın çok şiddetli esmesi ve yön değiştirmesi nedeniyle kontrol altına alınamadığını ifade etti.

Başkan Aksoy yangına tek helikopterin müdahale etmesinin yetersiz kaldığını ve özellikle yangının etkili olduğu bölgelerde bulunan vatandaşlara ait ahırlarda çok sayıda küçükbaş ve büyükbaş hayvanın telef olduğuna dair bilgiler aldıklarını belirtti. Aksoy yangının kontrol altına alınabilmesi için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait ekiplerin karadan ve havadan müdahalelerine devam ettiğini ifade etti.

2 EV YANDI

Balıkesir’in Marmara ilçesi Mestanağa bölgesindeki ormanlık alanda, saat 14.00 sıralarında başlayan yangına, Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı helikopterlerin de desteği ile müdahale ediliyor.

Yangın, rüzgarın da etkisiyle büyürken, alevlerin yerleşim alanlarına ulaştığı öğrenildi. 2 evin alevlerin arasında kalarak yandığı belirtilirken, vatandaşlar evlerini tahliye ediyor.

Yangın bölgesinden yükselen dumanlar, ilçenin tamamından görülüyor.

AJANSLAR

Son güncelleme: 17:38 12.08.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more