Sözcü Plus Giriş

Bursa’da adalet nöbeti

İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde yurt genelinden avukatların katılımıyla Adalet Nöbeti tutulmuş, 85 hafta boyunca tutulan nöbet yapılan açıklamanın ardından noktalanmıştı. Adalet Nöbetleri, Anadolu’da devam ediyor. İlk nöbet Bursa Barosu ev sahipliğinde Bursa Adalet Sarayı önünde tutuldu. Bursa Barosu Başkanı av. Gürkan Altun, “Ülkemizde gerçek bir adalet düzeni, gerçek bir hukuk devleti kuruluncaya kadar da mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Halil ATAŞ / Bursa
15:44 -
Bursa’da adalet nöbeti

Bursa Adalet Sarayı önünde tutulan nöbete, Ankara, Antalya, Aydın, İzmir, Kocaeli, Yalova baro başkanları ile Mersin, Diyarbakır, Van barolarının başkan vekilleri ve İstanbul Barosu'ndan da 30 avukat geldi. Nöbete, avukat milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu ile Sezgin Tanrıkulu ve Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi av. Asude Şenol da katıldı.

“ANAYASA UYGULANAMAZ VE MECLİS ÇALIŞAMAZ HALE GETİRİLMİŞTİR”

Bursa Barosu Başkanı av. Gürkan Altun, yaptığı konuşmada, “Maalesef ülkemiz gün geçtikçe, demokratik, laik, hukuk devleti yapısını yitirmektedir” dedi. Altun sözlerini şöyle sürdürdü; “Özellikle 15 Temmuz'daki darbe teşebbüsünün ardından, temel hak ve özgürlükler ile savunma mesleğinin icrası kısıtlanmış, OHAL kalkmasına rağmen, fiili uygulama ve düzenlemelerle adeta olağanlaşmış, anayasa uygulanamaz ve meclis çalışamaz hale getirilmiştir”
Altun, konuşmasının ardından sırasıyla konuk baro başkanları ve başkan vekilleriyle, milletvekillerine de söz verdi.
Ankara Barosu Başkanı av. Erinç Sağkan, bu nöbetlerin avukat tutuklamaları üzerinden vatandaşın ses tellerinin kısılması anlamına geldiğini söyledi. Sağkan “Biz, vatandaşlar özgür bir coğrafyada yaşasınlar diye nöbetteyiz” dedi.

Bursa Barosu Başkanı av. Gürkan Altun Adalet Nöbeti’nde açıklamalarda bulundu.

“EFELENMENİN EN İYİSİNİ BİZ BİLİRİZ”

Antalya Barosu Başkanı av. Polat Balkan, “Cumhuriyet tarihinin en ağır ve karanlık sürecinden geçiyoruz. Hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı, demokrasi, özgürlüklerde haritada yerlerini göstermekte zorlanacağımız bazı üçüncü dünya ülkelerinin gerisine düştük. Bugün yargıya duyulan güven tarihin en dip seviyesine düşmüştür. Bunun sorumlusu avukatlar değildir” ifadelerini kullandı.
Aydın Barosu Başkanı av. Gökhan Bozkurt, “Yolda kar vardı. Karlı dağları aşarız ama kirli zihinleri aşmakta zorlanıyoruz. Ama onları da aşacağız. Avukatlar efendidirler, hanımefendidirler. Ama hak arama noktasına geldiğinde cübbemizi giydiğimizde hepimiz efeyizdir. Efelenmenin en iyisini biz biliriz” diye konuştu.

Bursa Adalet Sarayı önünde tutulan nöbete, Ankara, Antalya, Aydın, İzmir, Kocaeli, Yalova baro başkanları da katıldı.

“BİZDEN İSTEDİKLERİ SUSMAMIZ, BİAT ETMEMİZ”

İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel ise “Bizden istedikleri susmamız, biat etmemiz, vazgeçmemiz. Ama yanılıyorlar. Susmayacağız, biat etmeyeceğiz. Vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.
Milletvekili av. Sezgin Tanrıkulu da şöyle konuştu; “Geçmişte yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı sorunu vardı. Tartışırdık. Ama şimdi Türkiye'de yargı yok. Yargının kendisi yok. Ha Karayolları Bölge Müdürlüğü ha adliyeler. Türkiye'nin 81 iline yayılmış adaletsiz ortam var” diye konuştu.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more