Sözcü Plus Giriş

Çamlıca Camii bugün açılıyor

Temeli 6 yıl önce atılan, 63 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği bir kompleks olarak tasarlanan Türkiye'nin en büyük camisi 'Çamlıca Camisi'nin resmi açılışı, bugün saat 12.00'de yapılacak.

09:01 -
Çamlıca Camii bugün açılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakanlığı döneminde 6 Ağustos 2013’te temelleri atılan, Regaip Kandili’nde halkın ibadetine açılan Çamlıca Camii’nin resmi açılışı bugün yapılacak. Açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapması bekleniyor.

Çamlıca Cami'nin bazı özellikleri şöyle

Cumhuriyet tarihinin en büyük cami kompleksi Çamlıca Camii, 63 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği şekilde planlandı. Camide, 11 bin metrekare büyüklüğünde Türk İslam eserlerinin yer alacağı bir müze ile 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde bir sanat galerisi olacak. Komplekste ayrıca sanat atölyeleri, kütüphaneler ve konferans salonları, 3 bin 500 araç kapasiteli katlı bir otopark bulunuyor.

24 yürüyen merdiven 27 asansörü var

Çamlıca Camii külliyesinde vatandaşların rahat hareket etmeleri için 24 yürüyen merdiven ile 27 asansör de yerlerine yerleştirildi. Yürüyen merdivenlerin, camiye yaya gelen vatandaşların rahatlıkla caminin içine ulaşmalarını sağladığı belirtildi. Asansörleri kullanan vatandaşlar da otoparktan direkt caminin içine girebiliyor.

17 bin metrekare halı serildi

Caminin içinde 17 bin metrekarelik alan, Çamlıca Camii için tasarlanan özel yapım halı ile kaplandı. Halının altında elektrikli ısıtma sistemi bulunuyor.

DHA

7 ton ağırlığında avizesi var

Bu arada daha önceden Çamlıca Camii’nin dev kubbesinin altına yerleştirilen 7 ton ağırlığında 3 kattan oluşan dev avize ise testleri tamamlanarak kullanıma hazır hale getirildi. İç içe geçmiş halkalar şeklinde olan dev avizenin en geniş bölümü 32 metre çapında, diğer halkalar ise 24 ve 16 metre çapında. Camide ayrıca 10 metre çapında 4 avize daha bulunuyor.

Dünyanın en büyük alemine sahip

Çamlıca Camii 7 metre 77 santimetre boyundaki dünyanın en büyük alemine sahip. Çamlıca cami ayrıca kubbe kemerlerinin iç kısmına takılan 220 metre boyunda “Fetih Suresi”yle dikkat çekiyor.

Dev kubbesi var

Caminin 72 metre yüksekliğinde 35 metre çapında dev ana kubbesi bulunuyor. Cami 4’ü 107.1 metre, 2’si ise 90’ar metre uzunluğunda 6 minareye sahip. Çamlıca Camii bir afet anında sivil savunma anlamında kapalı alanları ile 100 bin kişiyi barındıracak şekilde planlandı.

Son güncelleme: 09:55 03.05.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more