Sözcü Plus Giriş

Çavuşoğlu: Patriot konusunda müzakereler başladı

Türkiye'nin Patriot alımına ilişkin sıcak bir gelişme yaşandı. Türkiye'nin Washington yönetimi tarafından Rusya'dan alınacak S-400’ler yerine, Amerikan Patriot füze sistemi için yapılan satış teklifini uygun bulmadığı ileri sürülmüştü. ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner’in de Ankara’ya yaptığı ziyarette hükümeti ikna edemediği iddia edilmişti. Ancak Bakan Çavuşoğlu, Eskişehir'de yaptığı açıklamada, Patriot konusunda müzakerelerin başladığını söyledi.

22:53 -
Çavuşoğlu: Patriot konusunda müzakereler başladı

Eskişehir’de yerel televizyon  programına katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400 ve Patriot alımına ilişkin, S-400’ün alımının iptal edilmesinin mümkün olmadığını belirtti. S-400’lerle ilgili müzakerelerin bittiği ve anlaşmanın imzalandığını ifade eden Çavuşoğlu, “Şimdi bu yılın sonuna doğru sonbaharda teslim edilecek. Biz Patriot alamadığımız için S-400’ü aldık. Bugüne kadar Patriot konusunda, en son yaklaşık 2 yıl önce gönderdiğimiz mektuba olumlu bir cevap geldi Amerikalılardan ve müzakereler başladı. Bizim ihtiyacımız var, hava savunma sistemine. Etrafımızda ciddi riskler ve tehditler var. Füze tehdidi de var. Dolayısıyla ülkemizin hava sahasını korumak zorundayız” diye konuştu.

İLGİLİ HABERABD yönetimi Patriot için teklif sunduABD yönetimi Patriot için teklif sundu

“MÜTTEFİKLERİMİZDEN ALAMADIĞIMIZ İÇİN S-400 ALDIK”

“Batılılardan, müttefiklerimizden alamadığımız için S-400 aldık.” diyen Çavuşoğlu, “Şimdi Amerikalılar Patriot satabileceklerini söylediler ve heyetlerimiz müzakere ediyor. Şimdi Amerika bunu söylüyor ama bizim için önemli şeyler var. Birincisi fiyat. İkincisi teslim süresi. Üçüncüsü ileride ortak üretim ya da teknoloji transferi olacak mı, olmayacak mı? Teslim süresiyle ilgili itirazımıza, özellikle bir sistem için Amerika, şu anda bir tane sistemi daha önce verebileceklerini söyledi. Bu iyi” dedi.

İLGİLİ HABERABD'den Türkiye'ye Patriot izni ne anlama geliyor?ABD'den Türkiye'ye Patriot izni ne anlama geliyor?

“ANLAŞABİLİRSEK, ÇIKARIMIZA UYGUN OLURSA ALIRIZ”

Bakan Çavuşoğlu, Patriotların alınabilmesi için söz konusu pazarlık ve müzakerelerde bir noktada buluşulması gerektiğinin altını çizerek, “Ben satmak istiyorum ama benim şartlarımda satacağım’ olmaz. Bu tür sistemlerin bir değeri vardır. Türkiye’nin de burada şartları vardır. Sadece Amerika’nın şart koşması önemli değil. İkincisi ve en önemlisi Amerika’nın kendi kongresinden onay çıkarması gerekiyor. Bunun da garantisini vermesi lazım. Bugüne kadar bazı basit silahları bile almakta zorlandık Amerika’dan. Patriot konusunda, diğer konularda her ülkeyle oturur müzakere ederiz. Anlaşabilirsek, çıkarımıza uygun olursa alırız. Anlaşamazsak da başka seçenekler her zaman vardı. Bu dünyanın sonu da değildir. Biz de savunma sanayinde artık birçok ürünü ihraç ediyoruz. Bazı ülkelerle ya da şirketler kendi aralarında anlaşıyor. Bazen de olmuyor. Müzakerelerden sonra belli olacak. Hiçbir zaman dünyanın sonu değildir. Her zaman seçenekler vardır” ifadesini kullandı. AA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more