Sözcü Plus Giriş

Çavuşoğlu: Suriye ile temasımız yok

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Suriye'yle doğrudan bir temasının olmadığını belirterek Suriye'nin Adana Mutabakatı'nı istese de uygulama kapasitesi olmadığını öne sürdü. Çavuşoğlu, Putin'in "Biz YPG/PKK'ya güçlü ültimatom vereceğiz. Çekilmezse siz gereğini yaparsınız" dediğini aktardı.

Güncellenme: 11:40, 23/10/2019

Çavuşoğlu Anadolu Ajansı’na konuştu. Dünyanın en büyük iki ülkesinin Barış Pınarı Harekatı’nın meşruiyetini kabul ettiğini belirten Çavuşoğlu, YPG/PKK’lı teröristlerin Kamışlı dahil Türkiye sınırından 30 kilometre güneye çıkarılacağını söyledi.

Türkiye’nin çabalarının, teröristlerin Suriye’nin kuzeyinde kurmak istediği terör devletinin önüne geçtiğini belirten Çavuşoğlu, Türkiye’nin Suriye’yle teması olmadığını belirterek Barış Pınarı Harekatı’nın Suriye’nin geleceği için dönüm noktası olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu şunları kaydetti:

‘Suriye’nin Kuzeyinde nüfusun çoğunluğu Arap. Yönetimde Araplar olacak. Kürtler varsa onlar da yönetimde olacak. Rejimle doğrudan bir temasımız yok. Suriye’nin Adana Mutabakatı’nı istese de uygulama kapasitesi yok.

YPG/PKK kimle iş tutarsa tutsun biz gereğini yaparız. Suriye Milli Ordusu önceki harekatlarda da bu harekatta da çok büyük katkı sağlamışlardır.

DEAŞ’lıların salınması mümkün değil. Çünkü saldığın zaman önce bize saldırır.’ (AA)

Yayınlanma Tarihi:10:45,