Sözcü Plus Giriş

CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Zeydan Karalar kimdir?

31 Mart yerel seçimlerinde Millet İttifakı'nın Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı Zeydan Karalar oldu. Peki CHP'den seçime girecek olan Zeydan Karalar kimdir? 1958'de Adana'da doğan Karalar, Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği'nden mezun oldu. İşte Zeydan Karalar hakkında merak edilenler...

16:32 -
CHP Adana Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Zeydan Karalar kimdir?

31 Mart yerel seçimlerinde Millet İttifakı'nın Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı CHP kontenjanından seçime girecek olan Zeydan Karalar oldu. Peki Zeydan Karalar kimdir? Makine mühendisliği bölümü mezunu olan Karalar, Türkiye'nin en genç oda başkanı unvanını, 1981’de, henüz 23 yaşında Makina Mühendisleri Odası Başkanlığına seçilerek aldı. İşte Zeydan Karalar hakkında bilinmeyenler…

ZEYDAN KARALAR KİMDİR?

Zeydan Karalar, 1958 yılında Adana Merkez’de doğdu. Eğitimlerinin tümünü Adana’da tamamlayan Karalar, 1980’de Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu.

Türkiye'nin en genç oda başkanı unvanını, 1981’de, henüz 23 yaşında Makina Mühendisleri Odası Başkanlığına seçilerek alan Karalar, 1979-1985 yılları arasında Çukobirlik'te İplik İşletme Şefi olarak kariyerini sürdürdü.

1991-1996 arasında Çukobirlik İplik Dokuma Fabrika Müdürü ve Teknik Genel Müdür Yardımcılığı görevleri, 1996-2007 arasında ise Okan Tekstil A.Ş'de Genel Müdürlük yaptı.

Kendi şirketi A-TEKS Mühendisliği 2005’te kuran Karalar, 2008’de ise ikinci şirketi Başkent Pres'i kurdu.

Zeydan Karalar’ın siyasi kariyeri yıllar sonra CHP Adana İl Başkanlğına getirilerek yeniden başladı. 2010’da görevi gereği anayasa değişikliğine ilişkin referandum sürecini yöneten Karalar, 23 Ocak 2011’de İl Kongresinden de birinci ayrılarak görevine devam etti.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more