CHP İzmir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer kimdir, kaç yaşındadır?

Son zamanlarda en çok konuşulan isimlerden biri CHP'nin İzmir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer... Daha önce CHP'nin Seferihisar Belediye Başkanlığını yapan Tunç Soyer, babası Nurettin Soyer'in 12 Eylül döneminde askeri savcı olması nedeniyle eleştirilmişti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Tunç Soyer'in ailesi hakkındaki eleştirilere, "İnsanların geçmişine, babasına, sülalesine bakıp buradan bir husumet çıkarmaya çalışmak çaresizliğin ta kendisidir" yanıtını verdi. İşte Tunç Soyer hakkında merak edilen ayrıntılar...

CHP İzmir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer kimdir, kaç yaşındadır?

Seçmenler CHP’nin kalesi olarak kabul edilen İzmir’de Belediye Başkan adayı olarak gösterilen Tunç Soyer’in hayatını merak ediyor. Tunç Soyer, 1959 yılında Ankara'da doğdu. Çocukluğundan itibaren İzmir’de yaşadı. Bornova Anadolu Lisesi'ni ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni iyi dereceyle bitirdi. Biri İsviçre Webster Koleji'nde “Uluslararası İlişkiler” diğeri ise Dokuz Eylül Üniversitesi'nde “Avrupa Birliği” alanlarında olmak üzere iki yüksek lisans yaptı.1989 – 2002 yılları arasında turizm sektöründe çalıştı. 2004-2006 yılları arasında İzmir Ticaret Odası'nda Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Genel Sekreter Yardımcılığı yaptı.2006 yılında Dışişleri Bakanlığı tarafından EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Genel Sekreterliği görevi verildi.2009 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nden Seferihisar Belediye Başkanı seçildi.

soyer-iha1_7319145

Tunç Soyer, 2009 yılından beri CHP’nin Seferihisar Belediye Başkanlığını yürütüyor. Fotoğraf: İHA

Belediye başkanlığının ilk yılında uluslararası yerel kalkınma modeli Cittaslow (Sakin Şehir) hareketini Türkiye'ye taşıdı ve ülkeye yayılmasını sağladı.2013 yılında merkezi İtalya'da bulunan Cittaslow Birliğinin Genel Başkan Yardımcılığı'na getirildi.30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden ikinci kez Seferihisar Belediye Başkanı seçildi.Mayıs 2014'te Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Yönetim Kurulu Başkanlığı'na getirildi.Evli ve iki kız çocuk babası olan Tunç Soyer çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca biliyor.

Tunç Soyer'den Ekrem İmamoğlu'na makamında ziyaret! İlginizi Çekebilir Tunç Soyer'den Ekrem İmamoğlu'na makamında ziyaret!