CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Tunç Soyer kimdir?

31 Mart yerel seçimlerinde Millet İttifakı'nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Tunç Soyer oldu. Peki CHP'den seçime girecek olan Mustafa Tunç Soyer kimdir? 1959'da Ankara'da doğan Soyer, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni iyi dereceyle bitirdi. İşte Tunç Soyer hakkında merak edilenler...

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Tunç Soyer kimdir?

31 Mart yerel seçimlerinde Millet İttifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı CHP kontenjanından seçime girecek olan Mustafa Tunç Soyer oldu.  Peki Mustafa Tunç Soyer kimdir? Hukuk fakültesi mezunu olan Soyer, 2009 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nden Seferihisar Belediye Başkanı seçildi. İşte Tunç Soyer hakkında bilinmeyenler…

MUSTAFA TUNÇ SOYER KİMDİR?

1959’da Ankara'da doğan Tunç Soyer çocukluğundan itibaren İzmir’de yaşadı. Bornova Anadolu Lisesi'ni tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni iyi dereceyle bitirdi. Biri İsviçre Webster Koleji'nde “Uluslararası İlişkiler” diğeri ise Dokuz Eylül Üniversitesi'nde “Avrupa Birliği” alanlarında olmak üzere iki yüksek lisans yaptı.

Soyer, üniversite yıllarında Ankara Sanat Tiyatrosu'nda oyuncu ve yönetmen asistanı olarak çalıştı. Tiyatro'ya ek olarak Türk Haberler Ajansı'nda da muhabirlik yaptı.

1989 – 2002 yılları arasında turizm sektöründe çalıştı.

2004-2006 yılları arasında İzmir Ticaret Odası'nda Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Genel Sekreter Yardımcılığı yaptı.

2006 yılında Dışişleri Bakanlığı tarafından EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Genel Sekreterliği görevi verildi.

2009 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nden Seferihisar Belediye Başkanı seçildi. Belediye başkanlığının ilk yılında uluslararası yerel kalkınma modeli Cittaslow (Sakin Şehir) hareketini Türkiye'ye taşıdı ve ülkeye yayılmasını sağladı.

2013 yılında merkezi İtalya'da bulunan Cittaslow Birliğinin Genel Başkan Yardımcılığı'na getirildi.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden ikinci kez Seferihisar Belediye Başkanı seçildi.

Mayıs 2014'te Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Yönetim Kurulu Başkanlığı'na getirildi.

Evli ve iki kız çocuk babası olan Tunç Soyer çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca biliyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...