CHP Sözcüsü Öztrak: Bunu sizlerden başka kimse yapmış olamaz

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, "Ak Parti'nin adayı çıkmış 'oyları çaldılar' diyor. YSK, polisler, hakimlar, savcılar emrinizde. Sandıkta 280 binin üzerinde görevliniz var, 17 yıldır iktidardasınız. Eğer bir oy hırsızlığı varsa kusura bakmayın bunu sizlerden başka kimse yapmış olamaz. Seçimi çalanlar şimdi utanmadan bizi oy çalmakla suçlama iddiasına girdiler. Ama 'çaldı' sözünü bu ülkede bakanlık, başbakanlık ve TBMM başkanlığı yapmış biri söylüyorsa gerçekten bu çok daha üzücüdür." diye konuştu. Öztrak ayrıca YSK'nın gerekçeli kararın yazımını geciktirerek iktidara zaman ve zemin kazandırmaya çalıştığını söyledi.

Öztrak özetle şunları kaydetti;

“Terörü ve şiddeti kendi menfaatleri için araç olarak kullananları bir kez daha lanetliyoruz. İstanbul’un seçilmiş başkanı sayın Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının gasp edildiği 6 Mayıs sandık darbesinin ardından tam bir hafta geçti.

YSK ZAMAN ZEMİN KAZANDIRMAYA ÇALIŞIYOR

Ama bu darbeye alet olanlar halen gerekçeli kararını açıklamadılar. Seçimi iptal gerekçelerini kaleme alma işini yavaştan alıyorlar. YSK iktidardaki darbe mahfillerine yeni senaryolar yazabilmeleri için zaman ve zemin kazandırmaya çalıştığı anlaşılıyor. Ekrem İmamoğlu’nun gasp edilen mazbatasına hukuki kılıf bulmaları mümkün değil. Diğer taraftan kısa kararda görmediğimiz bir takım iddiaları AK Parti’nin hazırladığı dokümanlarda ve genel başkanlarının ve diğer yetkililerinin iftar masalarında attıkları nutuklarda izlemeye başladık.

KAMUOYUNA BİR TÜRLÜ AÇIKLAYAMIYORLAR

Bu iddiaların en başında 123 sandıkta hem oy sayım cetvellerinin hem de sandık kurullarında usulsüzlükler yapıldığı 42 bin oyun şaibeli hale geldiği iddiası var. Bunu dillendirenler bu sandıktaki gözlemcilerin neden  usulsüzlükleri tutanağa bağlamadıkları bir türlü açıklayamıyorlar. Bu sandıklarda oyların yeniden sayılıp sayılmadığını da söylemiyorlar. Eğer bunlar sayılmadan 123 küsür sandıktaki oylar gerekçesiyle 31 bin 280 sandıkta kullanılan oyların tamamını nasıl iptal edebildiklerini kamuoyuna bir türlü açıklayamıyorlar. Seçim gecesi oyları çalamayan demokrasi ve hukuk cellatları sandık darbesiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin seçilmiş başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen mazbatayı gasp etmişlerdir.

YILDIRIM’A AĞIR SÖZLER

Şimdi çaldıkları bu minareye kılıf biçme derdindeler. Ama ne yapsalar boşuna güneşi balçıkla sıvamak mümkün değil. Ak Parti’nin adayı çıkmış ‘oyları çaldılar’ diyor. YSK, Polisler, hakimlar savcılar emrinizde. Sandıkta 280 binin üzerinde görevliniz var 17 yıldır iktidardasınız Eğer bir oy hırsızlığı varsa kusura bakmayın bunu sizlerden başka kimse yapmış olamaz. Seçimi çalanlar şimdi utanmadan bizi oy çalmakla suçlama iddiasına girdiler. Ama ‘çaldı’ sözünü bu ülkede bakanlık, başbakanlık ve TBMM başkanlığı yapmış biri söylüyorsa gerçekten bu çok daha üzücüdür.”