Sözcü Plus Giriş

CHP’li Açıkel: Bu para ile yeniden bir Halep yaratılabilirdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, "Türkiye Avrupa Birliği kapısının kıyısında büyük bir mülteci kapına dönüştürülmeye çalışılıyor. AKP'nin yanlış göçmen politikasının faturasını vatandaş ödüyor." dedi

16:07 -

CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, HaberTürk ekranlarında yayınlanan ‘TekeTek’ programında Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı. Programda Suriyeli göçmenler Türkiye ekonomisini nasıl etkilediğine dair soruları yanıtlayan Açıkel şunları söyledi: “Türkiye Avrupa Birliği kapısının kıyısında büyük bir mülteci kapına dönüştürülmeye çalışılıyor. AKP’nin yanlış göçmen politikasının faturasını vatandaş ödüyor. Türkiye’nin göçmenler için 40 milyar dolara yakın bir para harcandığı söyleniyor bu para ile yeniden bir Halep yaratılabilirdi ve Türkiye’deki gariban duruma düşmüş eğitimden uzak kalmış, sağlık hizmetlerinden yararlanamayan, insanların terk ettiği gece kondularda ve kalorifer dairelerinde yaşayan, çocuk yaşta evlendirilen, ikinci eş olmaya ikna edilen, sokaklarda dilendirilen bir Suriyeli göçmen dramı ile karşılaşmazdık.”

İSTATİSTİKLER VATANDAŞTAN GİZLENİYOR

İstanbul Büyükçekmece’de bir hastanede Suriyeli 14-15 yaşında 150 Çocuğun doğum yaptığını hatırlatan Açıkel, “Bu konuda istatistikler bile yurttaşlardan gizleniyor. Biz Türkiye’de çocuk evliliklerini bitirmeye çalışıyorduk AKP’nin yanlış Suriye ve göçmen politikası yüzünden çocuk evlilikleri çoğaldı. Kayıt dışı istihdamı, çocuk istihdamını azaltmaya, sıfıra çekmeye çalışıyorduk, OECD standartlarına ulaşamaya çalışıyorduk bunu hortlattı. Bangladeş standartlarında sömürü ile karşı karşıyalar. Fuhuş ve bilumum tacizin önüne geçmeye çalışıyorduk bunların hepsi hortladı. Tifo, Tüberküloz, şark çıbanı başta olmak üzere bitmiş hastalıklar yeniden hortlamaya başladı. Bunların hiçbiri Suriyelilerin suçu değil. Ama bu sürüeci yönetmeyen hamasetle bunun üstünü örtmeye çalışanların suçu.” diye konuştu.

Son güncelleme: 16:25 01.05.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more