Sözcü Plus Giriş

CHP’li vekilden poşetlerden logolar kalksın teklifi

Vatandaşlar, marketlerde plastik poşetlerin 25 kuruştan satılmasına tepki göstermeye devam ederken, üzerinde firma logolu poşetleri satın alarak neden reklamını yapayım diye sormuştu. CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan konu hakkında kanun teklifi vererek, “Vatandaşlar, ücretli aldığı poşetin üzerinde hala firma reklamının olmasını haklı gerekçe ile eleştirmektedir. Bu kanun teklifi; ücretli poşet uygulamasının, hiçbir amblem veya logo taşımayan poşetlerle yapılmasını amaçlamaktadır” dedi.

Uğur ENÇ / Kocaeli
15:50 -
CHP’li vekilden poşetlerden logolar kalksın teklifi

1 Ocak'tan itibaren marketlerde poşetler ücretli hale geldi. Mağazalar ürünlerin yanında verdikleri poşetler için de ücret talep ediyor. Vatandaşlar parasını verdikleri poşetin üzerinde firma reklamının olmasına da tepki gösteriyor. CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, vatandaşın hislerine tercüman oldu ve poşetlerin üzerindeki logoların kaldırılması için kanun teklifi verdi.

chpli-vekilden-posetlerdeki-logo-kalksin-teklifiCHP'li Tarhan, alışverişlerde ve içine çöp koymak için kullanılan plastik torbaların atıkları karada en az 800 yıl, denizde ise en az 400 yıl yaşadığına dikkat çekerek vatandaşın parasını ödeyerek satıl aldığı poşetlerdeki reklamların kaldırılmasını istedi.

HAKSIZ REKLAM

CHP'li Tarhan, verdiği kanun teklifinde şunları kaydetti: “Vatandaş, kanun değişikliğinden önce; alışveriş yaptığı satış noktalarında ücretsiz olarak ürünle verilen poşetin üzerinde firma reklamının olmasını olağan karşılamaktaydı. Ancak değişiklik sonrası ücretli aldığı poşetin üzerinde hala firma reklamının olmasını haklı gerekçe ile eleştirmektedir. Bu kanun teklifi; Ücretli poşet uygulamasının, hiçbir amblem veya logo taşımayan poşetlerle yapılmasını amaçlamaktadır.”

Son güncelleme: 15:54 08.01.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more