Sözcü Plus Giriş

Çifte uygulama birliği bozuyor

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu SÖZCÜ’ye konuştu. Feyzioğlu, yargının işleyişinden ciddi rahatsızlıklar olduğunu söyledi. “Her bölge kendine göre karar veriyor. Bu yargı birliğini, hatta üniter yapıyı bozuyor” dedi.

Saygı ÖZTÜRK
06:00 -
Çifte uygulama birliği bozuyor

Yargı konuları Türkiye gündeminden düşmüyor. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün, yargı reformu çalışmaları konusunda önemli bir yol aldığı konuşuluyor ama henüz sonuçlanan yok. AKP'li önceki bakanlar, Türkiye Barolar Birliği'nden (TBB) uzak dururken, Gül ise barolarla yakın temas içinde… Cumartesi günü yapılacak genel kurula hazırlanan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, yargıdaki çifte uygulama ve bununla ilgili çözüm önerilerini SÖZCÜ'ye şöyle anlattı:

AZ CEZA ALAN HAPİSTE

“Sorun, birlikte yargılanan kişilerden bir kısmı hakkında verilen 5 yıldan fazla ceza Yargıtay'a temyiz edilebiliyor. Cezası 5 yıldan az ise İstinaf Mahkemesi kararı kesin oluyor. Temyizde, Yargıtay hükmü bozarsa yeniden yapılan yargılamada bu kişilerin beraat etme ihtimali doğuyor. Buna karşın, daha önce birlikte yargılandıkları ve cezaları 5 yıl ve daha az tespit edilen kişilerin bu mahkumiyetleri istinaf mahkemesinde onaylanırsa kesinleşiyor ve infaz başlıyor. Yani daha yüksek ceza alan kişiler temyiz denetimine tabi oldukları için sonuçta beraat edebiliyor. Daha az ceza alanlar ise aldıkları ceza miktarı temyiz sınırının altında olduğu için istinafta bu ceza onaylanırsa, Yargıtay'a temyize gitmeksizin hapis cezasının infazı başlıyor. Bu büyük bir çelişkidir.

‘Yargı reformunda iyileştirmeler var'
Ankara temsilcimiz Saygı Öztürk ile bir araya gelen TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, yargı reformu için çok ciddi çalışmaların yapıldığını söyledi.

‘ÇOK HUKUKLU DÜZEN…'

Türkiye'de sadece yüzde 10 dava Yargıtay'a gidebiliyor. Yargıtay'ın önüne ceza kanunundaki pek çok suç tipi artık gitmiyor. Giderse de yerleşik içtihat oluşturacak sayıda hüküm gidemiyor. Bunun sonucunda ceza kanununun aynı maddesinin örneğin İstanbul bölge Adliye Mahkemesi yorumu, Ankara yorumu, Erzurum yorumu, İzmir yorumu çıkıyor. Yani, Bölge Adliye Mahkemesi sayısınca hukuk uygulaması ortaya çıkıyor. Bu bizi, çok hukuklu bir düzene taşıyor. Hukuk güvenliğini ortadan kaldırıyor. Aynı fiili Ankara bölgesinde işlerseniz farklı yorum, Erzurum'da işlerseniz farklı yorum olabiliyor. Bunun çözümü, istinafta kesinleşme sınırını 2 yıla çekmek. Yani, ilk derece mahkemelerinin verdiği 2 yıl ve altı cezalar istinafta onaylarınsa kesinleşmesi. Nitekim Yargıtay başkanımızın da kamuoyuna açıkladığı öneri bu şekildedir. Yargı bir bütün olarak mevcut durumdan rahatsızdır. Bu durum, üniter devlet yapısına da  zarar vermektedir.”

Son güncelleme: 00:20 01.05.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more