Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Arnavutluk’a yardım çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin toplantısında konuştu. Erdoğan, 6.4 büyüklüğündeki depremde büyük zarar gören Arnavutluk için yardım çağrısında bulundu.

“Dün Arnavutlukta yaşanan depremde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları söyledi.

* Arnavutluk Başbakanı’yla dün iki kez telefonda görüştüm. Geçmiş olsun dileklerimizi paylaştım. Gece yaptığım görüşmede henüz ölü sayısı 26, yaralı 600 civarındaydı. Ciddi anlamda şehirler harabe halindeymiş.

TÜM İSLAM DÜNYASINI ARNAVUTLUK’A YARDIM ETMEYE ÇAĞIRIYORUM

* Buradan bize düşen bir şey var. Yıkılan binalarla ilgili Arnavutluk’un yanında olmamız görevimiz olsa gerek. Bu adımı atmamızın çok çok faydalı olacağına inanıyorum. Bu bir kardeşlik görevidir. Bu soğuk mevsimde oradaki kardeşlerimizin ne olacağını merak ediyorum. Tüm İslam dünyasını Arnavutluk’a yardım etmeye çağırıyorum.

SÖZÜMÜZ YETERİNCE DİNLENMİYOR

* İslam ülkeleri olarak dünya nüfusunun yüzde 24’üne sahipken küresel ticaretin sadece yüzde 9’unu oluşturuyoruz. Müslümanlar olarak üzerimize serilen ölü toprağından hâlâ kurtulabilmiş değiliz. Doğal kaynaklarımız halklarımızı değil Batı ülkelerini zenginleştiriyor.

* Sahip olduğumuz ekonomik güce, imkanlara rağmen aynı ortak paydada buluşamadığımız için uluslararası alanda sözümüz yeterince dinlenmiyor. Günümüz dünyasında maalesef Müslüman kanı, hayatı kadar ucuz bir meta yoktur.

KARANLIĞI DELECEK MUMU YAKMAK ZORUNDAYIZ

* BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerini kastediyorum. Beş tanesinin içinden bir tanesinin halkı Müslüman değildir. Uluslararası güvenlik mimarisinin günümüzün şartlarına göre düzenlenmesi bir zorunluluk halini almıştır. Türkiye olarak her fırsatta dillendirdiğimiz “Dünya beşten büyüktür” çağrımızın gerisinde bu gerçekler vardır. Uluslararası toplumun artık bu hakikatlerle yüzleşmesi elzemdir.

* BM Güvenlik Konseyi yapısının dünya yapısının coğrafi ve dini şartları göz önünde bulundurularak yeniden yapılandırılması çağrısında bulunuyorum. Etrafımızı kuşatan zulümler karşısında hiçbir şey olmamış gibi davranmayız. Şahit olduğumuz bir hukuksuzluğu uzaktan seyredemeyiz. Yardımı yabancılardan beklemek yerine o karanlığı delecek bir mum yakmak mecburiyetindeyiz.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...