Sözcü Plus Giriş

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sürpriz Tunus ziyareti

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile görüştü. Görüşmenin ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizim Libya'da bir an evvel ateşkesin sağlanarak siyasi çözüm sürecine dönülmesi amacıyla bu çerçevede yürüteceğimiz işbirlikleri neler olabilir bunların üzerinde durma fırsatımız oldu" dedi.

13:10 -
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sürpriz Tunus ziyareti

Ziyarette Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MİT Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile bir araya geldi. Foto: AA

ZİYARET PROGRAMDA GÖZÜKMÜYORDU

Erdoğan’ın Tunus ziyareti programında gözükmüyordu. Güvenlik gerekçesiyle seyyahatin gizli tutulduğu öne sürüldü.

‘TÜRKİYE DAVET ALIRSA BUNA İCABET EDER’
Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile bir araya gelen Erdoğan, görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Erdoğan özetle şunları söyledi:

* Libya konusu önemli bir konu. Libya’daki olumsuz gelişmeler sadece Libya’da kalmıyor aynı zamanda komşu ülkeler, başta Tunus olmak üzere, ciddi manada rahatsız oluyor.

* Bizim Libya’da bir an evvel ateşkesin sağlanarak siyasi çözüm sürecine dönülmesi amacıyla bu çerçevede yürüteceğimiz işbirlikleri neler olabilir bunların üzerinde durma fırsatımız oldu. Tunus’u istikrarın unsuru olarak görüyoruz. TBMM’den mutabakat metnini de anlaşmayı da geçirdik. Bundan sonraki süreci de bu istikamette devam ettireceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan düzenlenen basın toplantısında, “Bizim Libya’da bir an evvel ateşkesin sağlanarak siyasi çözüm sürecine dönülmesi amacıyla bu çerçevede yürüteceğimiz işbirlikleri neler olabilir bunların üzerinde durma fırsatımız oldu” ifadesini kullandı. Foto: AA

* Yunanistan’ın burada söz sahibi olması söz konusu değil. Libya’da bulunan, 5 bini Sudan’dan, 2 bini Rusya’dan Wagner diye girenler hangi sıfatla geldiler, orada ne işleri, hangi bağlantıları var? Medya olarak sormanız lazım. Türkiye bir davet alırsa buna icabet eder. Hafter meşru değil. Uluslararası karşılığı olan Serrac’la beraber adım atıyoruz, Hafter’in böyle bir vasfı yok. Libya’daki kardeşlerimizi bunlara ezdirmeyelim.

‘LİBYA MESELESİNİ MASAYA YATIRDIK’

Cumhurbaşkanı Said, mevkidaşı Erdoğan ile tarım ve diğer tüm sektörlerde iş birliğinin yanı sıra ekonomik, toplumsal ve siyasi meseleleri ele aldıklarını belirtti.

Said, Türkiye ve Libya arasında imzalanan mutabakata ilişkin bir soru üzerine şunları kaydetti:

“Libya meselesini tüm yönleriyle masaya yatırdık. Ancak, Türkiye ve Libya arasında imzalanan mutabakat zaptı, iki ülke arasındaki sınırları belirliyor. Bu iki ülke arasındaki bir mesele. Tunus’u kapsamıyor. Bazı ülkelerin bu konuya ilişkin çekinceleri olabilir. Ancak dediğim gibi bu bizim Türkiye veya Libya ile meselemiz değil.”

Tunus Cumhurbaşkanı, Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmede ayrıca Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA), Tunus’ta inşa etmeyi planladığı hastane projesini değerlendirdiklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Said, “Türkiye ile iş birliğinin tüm alanlarda daha verimli ve geniş ufuklar taşıdığını” belirtti. (AA)

 

Son güncelleme: 16:37 25.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more