Sözcü Plus Giriş

Define için komşusunun evini kazdı, ‘rüyamda gördüm’ dedi

İstanbul Arnavutköy’de bir binanın girişinde kazı yapan definecilere yönelik düzenlenen operasyonda Bizans Dönemi’ne ait tarihi eserler ele geçirildi. Yapılan araştırmalar sonucu kazı yapanların aynı apartmanda yaşayan komşular olduğu öğrenilirken, olayla ilgili 7 şüpheli gözaltına alındı.

Habip ATAM
Güncellenme: 14:30, 03/01/2019

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Emniyeti'ne bağlı Arnavutköy İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerine yapılan bir ihbarda cadde üzerindeki bir apartmanda tarihi kaçak define kazısı yapıldığı belirtildi. Bunun üzerine belirlenen adrese polisler tarafından düzenlenen baskında binanın girişindeki daireye giren ekipler zeminin kesildiğini ve bahçeye doğru kazı yapıldığını tespit etti. Aramalarda, toprak altından çıkarıldığı anlaşılan bir sütun kaidesi ve sütun başından kopan aslan figürü bulundu. Olayla ilgili 7 şüpheli gözaltına alındı.

SÖZCÜ

SÖZCÜ

BİZANS DÖNEMİ ESERLERİ

Ele geçirilen eserlerin Bizans Dönemi'ne ait olduğu belirlenirken, mermer işlemeli kaide ve bir sütün başından kopan aslan figürünün yüzlerce yıl önce yapılan bir su sarnıcından kalmış olabileceği tespit edildi. Eserlerin incelenmek üzere müze müdürlüğüne gönderildi.

SÖZCÜ

SÖZCÜ

AYNI BİNADA YAŞIYORLAR

Polis gözaltına aldığı kazıyı gerçekleştiren 3 kişiyle yardım eden 4 şüphelinin aynı apartmanda 3 farklı dairede ikamet eden komşular olduğu ortaya çıktı. İddiaya göre, şüpheliler 2 ay önce binayı tadilat için çalışma başlattı. Bu sırada üzerinde işleme bulunan bir mermer parçası bulundu. Şüphelilerin bunun üzerine binanın altında ve bahçede define olduğunu düşünerek kazı başlattıkları iddia edildi.

‘RÜYAMDA GÖRDÜM'

Emniyete götürülen şüphelilerden birinin “Rüyamda evin altında define olduğunu gördüm. Bu sebeple kazıya başladık” dediği belirtildi. Diğer bir şüphelinin ise, “Annem evin altında define var demişti” dediği öne sürüldü. Defineci ve yardımcılarının da aralarında bulunduğu 7 şüpheli emniyetteki işlemlerin ardından sevk edildikleri adli makamlarca tutuklandı. Binanın giriş katı ise yetkililerce mühürlendi.

Yayınlanma Tarihi:14:10,