Sözcü Plus Giriş

Dikkat çeken atama! BİK’in başına eski İBB daire başkanı geldi

Basın İlan Kurulu Genel Müdürlüğü’ne, yerel seçim sürecinde AKP’den Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı olan ve aday olamayınca İBB’deki Kültür Daire Başkanlığı görevine geri dönen Rıdvan Duran getirildi. Duran, Ekrem İmamoğlu’nun İBB Başkanı olmasının ardından İBB’deki görevinden ayrılmıştı.

11:57 -
Dikkat çeken atama! BİK’in başına eski İBB daire başkanı geldi

Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın atama kararlarına göre Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca görevden alınarak yerine Rıdvan Duran getirildi. Duran kamuoyunun yakından tanıdığı bir isim. İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük'ün “FETÖ” iddiaları üzerine 2017 yılının temmuz ayında görevden alınması üzerine yerine o dönem Anadolu Ajansı’nda İnsan Kaynakları ve İdari İşler Direktörü olan Rıdvan Duran atanmıştı. Rıdvan Duran, Ocak 2018’de de İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı’na getirilmişti. Türkiye Karate Federasyon Asbaşkanlığı ve Türkiye Wushu-Kungfu Federasyonu Asbaşkanlığı yapan Duran'ın, İBB'nin kültür sanat işlerinin başına getirilmesi eleştiri konusu olmuştu.

ADAY OLAMAYINCA İBB'YE DÖNDÜ

Rıdvan Duran, 31 Mart Yerel Seçimleri için 2018 yılının kasım ayında AKP'den Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığı başvurusunda bulunmuştu. Duran, aday yapılmayınca İBB'deki Kültür Daire Başkanlığı görevine geri dönmüştü. Aday olamayınca aynı göreve geri dönmesi de eleştirilere neden olmuştu. Duran, Ekrem İmamoğlu 23 Haziran seçimlerinde İBB Başkanı seçilince İBB'deki görevinden ayrılmıştı.

RIDVAN DURAN'IN ÖZGEÇMİŞİ

Rıdvan Duran, 1972 yılında Sakarya'da doğdu. Orta öğrenimini Sakarya İmam Hatip Lisesi'nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun oldu. Daha sonra Sakarya Üniversitesi'nde “Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri” bölümünde master yaptı. Adapazarı Belediyesi'nde 1994 yılında Basın ve Halkla İlişkiler Müdür Yardımcısı olarak işe başladı. 1996-2004 yılları arasında Özel Kalem Müdürlüğü yaptı. 2004-2008 Sakarya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu. 2014 yılına kadar Başkanlık Müşavirliği yaptı. 2014 yılında SASKİ Yönetim Kurulu Üyeliği ve Sakarya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerinin ardından Anadolu Ajansı İnsan Kaynakları Direktörlüğü görevinde bulundu. 2017 Temmuz ayı itibariyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü olarak atanan Duran, Büyükşehir Belediyespor Kulüp Başkanlığı, Sakaryaspor Kulüp Asbaşkanlığı ve Başkan Vekilliği, Türkiye Karate Federasyon Asbaşkanlığı yaptı. Halen Türkiye Wushu-Kungfu Federasyonu Asbaşkanlığı görevi devam ediyor.

Son güncelleme: 12:33 16.08.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more