Sözcü Plus Giriş

Diriliş Ertuğrul Osman kimdir? İşte Osman Gazi’nin hayatı…

Diriliş Ertuğrul dizisinde Osman Gazi karakterine de yer verildi. Dizide Osman Gazi'nin çocukluğunu ise Emre Üçtepe canlandırıyor. Ertuğrul Gazi'nin üzerine titrediği üç oğlundan birisi olan Osman Gazi, 27 sene saltanatta kalmıştır.

14:21 -
Diriliş Ertuğrul Osman kimdir? İşte Osman Gazi’nin hayatı…

600 yıl hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Gazi'nin hayat hikayesi Diriliş Ertuğrul diziisi ile merak ediliyor. Peki Osman Gazi kimdir? İşte Ertuğrul Gazi'nin oğlu Osman Bey'in hayatı…

OSMAN GAZİ KİMDİR?

Osman Bey, Osmanlı Devleti’ni ve Osmanoğullarını kuran ve adını devletine ve soyuna vermiş bulunan ilk Osmanlı Sultânıdır. Kendisine Kara Osman, Fahruddin ve Mu’înüddin de denmiştir. Osman Gâzî, hayatının sonuna kadar emîr yani bey olarak anılmıştır; vefâtından sonra Hân ve Sultân denmiştir. Çünkü hayatının sonlarına doğru uc beyi olmuştur.

Osman Bey, 1258 tarihinde Söğüt’te veya Osmancık’ta dünyaya geldi. Babası Ertuğrul Gâzî ve annesi Halîme Hâtun’dur. 24 yaşındayken babasının yerine geçti. Osman Gâzî, önce Kastamonu’daki Çobanoğullarına, sonra da Kütahya’daki Germiyanoğullarına bağlı idi. Onlar da Selçuklu Sultânına bağlıydılar. İlk evliliği, 1280 civarında, Sultân Orhan’ın annesi ve Selçuklu vezirlerinden Ömer Abdülaziz Beyin kızı olan Mâl Hâtun iledir. 1289 yılına doğru Şeyh Edebali’nin kızı Rabî’a Bâlâ Hâtun ile evlenince, nüfuzu ve kudreti arttı. Bu hanımından da Şehzâde Alâ’addin dünyaya geldi.

1281 yılında babasının yerine aşiret beyi olan Osman Bey, bir görüşe göre, Selçuklu Sultânı II. Gıyâseddin Mes’ûd’un 1284’de Söğüd ve çevresinin kendisine tahsis edildiğine dair olan fermanı ve yanında hediye ettiği ak sancak, tuğ ve mehterhâne ile uc beyi olmuştur. 1288 veya 1291 tarihinde Karacahisâr’ı fethetmesi ve Dursun Fakih’e kendi adına hutbe okutması, Osman Bey’in yarı istiklâlini kazanması demektir.
İLGİLİ HABERDiriliş Ertuğrul'un Osman'ı Emre Üçtepe kimdir? Kaç yaşında ve nereli?Diriliş Ertuğrul'un Osman'ı Emre Üçtepe kimdir? Kaç yaşında ve nereli?

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more