Sözcü Plus Giriş

Dışişleri Bakanlığı Fransa’ya gidecek Türk vatandaşlarını uyardı

Dışişleri Bakanlığı, Fransa'da devam eden eylemler nedeniyle bu ülkeye seyahat edecek Türk vatandaşlarına dikkatli olmaları yönünde uyarılarda bulundu. Bakanlık tarafından Fransa için yapılan seyahat uyarısında "Protesto gösterileri sırasında müteyakkız olmaları ve olası gösteri alanları ile yakın çevreden uzak durmaları tavsiye olunmaktadır" denildi.

21:00 -
Dışişleri Bakanlığı Fransa’ya gidecek Türk vatandaşlarını uyardı

Dışişleri Bakanlığı, Fransa’da devam eden protesto gösterileri nedeniyle Türk vatandaşlarına, bu ülkeye seyahatlerinde dikkatli olmaları uyarısında bulundu.

 

İLGİLİ HABERFransa'da grev gerilimi: Cumartesi öpücüğe boğacağızFransa'da grev gerilimi: Cumartesi öpücüğe boğacağız

Yapılan duyuruda, “Fransa´da 5 Aralık günü meydana gelen geniş katılımlı grev ve protesto gösterileri nedeniyle, ülkede başta şehir içi toplu taşıma, şehirler arası tren ve iç- dış hat uçak seferleri olmak üzere, muhtelif ulaştırma ve kamu hizmetlerinde kesinti ve aksamalar yaşanmış olup, bu olumsuzlukların grev ve gösterilerin devamıyla birlikte sürmesi söz konusudur. Güvenlik bakımından ise, grevlere bağlı protesto gösterilerinde yaşanan toplumsal olaylar ve güvenlik güçlerinin orantısız müdahaleleri, başta Paris olmak üzere, Fransa’da bulunan vatandaşlarımızın müteyakkız olmasını gerekli kılmaktadır. Nitekim, 5 Aralık günü Paris’te ‘République Meydanı’ndaki’ protesto gösterilerini takip etmekte olan Anadolu Ajansı kameramanı güvenlik güçlerinin attığı gaz kapsülünün gözüne isabet etmesi sonucu yaralanmıştır” denildi.

 

İLGİLİ HABERFransa'da hayatı durduran eylemler! 285 bin kişi katıldıFransa'da hayatı durduran eylemler! 285 bin kişi katıldı

Bu çerçevede, başta Paris olmak üzere, Fransa’da bulunan veya ülkeye seyahat edecek vatandaşlara yapılan uyarıda şunlar kaydedildi:

“Fransa’ya yapmaları gereken seyahatlerde mevcut olumsuz koşulları dikkate almaları ve seyahatlerini buna göre düzenlemeleri. Protesto gösterileri sırasında müteyakkız olmaları ve olası gösteri alanları ile yakın çevreden uzak durmaları. Muhtemel olayların gelişimini yerel makamlar ile basın-yayın kuruluşlarından düzenli şekilde takip etmeleri. Bakanlığımız, Paris Büyükelçiliğimiz ve Fransa’daki Başkonsolosluklarımızın yapabilecekleri ilave uyarı ve duyuruları takip etmeleri tavsiye olunmaktadır.”

 

AA – Fransa tarihinin en büyük grevlerinden birini yaşadığı günü geride bırakırken, özellikle başkent Paris’te hayat durma noktasına geldi, polisle göstericiler çatıştı ve yaralananlar oldu.

Açıklamada, Fransa’da yaşayan veya bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşlarının, acil durumlarda Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne başvurmaları kaydedildi. (DHA)

 

İLGİLİ HABERFransa'da nefesler tutuldu: Emeklilik reformuna karşı tarihin en büyük grevi başlıyorFransa'da nefesler tutuldu: Emeklilik reformuna karşı tarihin en büyük grevi başlıyor
Son güncelleme: 21:10 06.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more