Diyanet Ramazan imsakiyesi 2019: İl il imsakiye

Ramazan-ı şerifin gelmesi ile en çok merak edilen konuların başında sahur, imsak ve iftar vakitleri geliyor. Tüm bu vakitler Ramazan imsakiyesinde yer alıyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm illerin Diyanet Ramazan İmsakiyesi haberimizde.

Diyanet Ramazan imsakiyesi 2019: İl il imsakiye

İsraf ve savurganlık duygularından uzaklaşıp, paylaşmaya dayalı bir hayatı merkeze almak için bir fırsat olan Ramazan ayı geldi. Vatandaşlar günahlardan uzaklaşıp ibadetlerini gerçekleştiriyor. Oruç ibadetini yerine getirecek olan vatandaşlar Diyanet ramazan imsakiyesinde yer alan iftar vakitlerini merak ediyor. İşte İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm şehirlerin Diyanet 2019 Ramazan İmsakiyesi…

DİYANET RAMAZAN İMSAKİYESİ

İFTARA KAÇ SAAT KALDI?

RAMAZAN NE ZAMAN BİTECEK?

2019 yılında on bir ayın sultanına 6 Mayıs Pazar günü merhaba diyerek coşku ve sevinç ile karşılayacağız. Regâib kandiliyle başlayan, Miraç ve Berat'la devam eden, bin aydan daha hayırlı bu mübarek aya 3 Haziran Pazartesi günü elveda diyeceğiz.

VAKİT FARKLILIKLARININ NEDENLERİ

Diyanet İşleri Başkanlığına, vatandaşlardan imsak ve iftar vakitlerindeki farklılara yönelik sorular geldiğini aktaran İşlek, namaz vakitlerinin güneş ışığının yeryüzüne gelişiyle ilgili olduğunu, bulunulan yerin enlem, boylam ve güneş ışığının hareketini hesaba katmadıklarını belirtti.

İşlek, güneşin 23 derece 27 dakikalık eğimi nedeniyle özellikle 21 Haziran ve 21 Aralık’a yakın zamanlarda güneş ışığının açısında uç noktalarda değişiklik olduğunu kaydederek, “Eşitmiş gibi veya yakınmış gibi olan zamanlar, 21 Mart ile 23 Eylül gece-gündüz eşitliğine yakın zamanlarda olur. Bize, vatandaşlarımızdan çok soru gelmekte. ‘İşte İstanbul ile Hatay biri kuzeyde batıda, ötekisi güneyde doğuda ama vakitler arasında ya çok yakın ya çok fark var. Bu neden oluyor? Yanlış mı yapıyorsunuz?’ gibi sorular. Bu tamamıyla 23 derece 27 dakikalık açıdan fark etmektedir.” bilgisini verdi.