Mevlid Kandili kaç kasımda? Diyanet takvimine göre Mevlid Kandili ne zaman?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan takvim içerisinde dini günler açıklanıyor. Mevlid Kandili bu yıl kasım ayında idrak edilecek. Peki, 2019 Mevlid Kandili ne zaman? Mevlid Kandili hangi gün?

Mevlid Kandili kaç kasımda? Diyanet takvimine göre Mevlid Kandili ne zaman?

İslam alemi yılın belli günlerinde hicri tarihlere göre kandilleri kutluyor. Mevlid Kandili Rebiülevvel ayının onbirinci gecesini onikinci'ye bağlayan gece kutlanacak. Peki, 2019 Mevlid Kandili ne zaman? Mevlid Kandili hangi gün?

MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN?

Hz. Muhammed S.A.V’ın kutlu doğumunun gerçekleştiği gün olarak kabul edilen Mevlid Kandili büyük bir heyecanla bekleniyor. Hazreti Muhammed’in dünyaya geldiği gün olarak kutlanan Mevlid Kandili bu yıl 8 Kasım’da idrak edilecek.

Mevlid Kandili ne zaman? Mevlid Kandili hangi güne denk geliyor?

MEVLİD KANDİLİ’NDE NELER YAPILMALI?

Hz. Peygamber (s.a.s.), bazı mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini tavsiye etmiştir (Tirmizî, Savm, 39). Ancak bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsetmemiştir. Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çekidüzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur'an-ı Kerim okuyup anlamaya çalışarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler.