Sözcü Plus Giriş

Duş almak orucu bozar mı? İşte Diyanet’in cevabı…

Bin aydan daha hayırlı kabul edilen Ramazan ayı ilk sahurun yapılması ile başladı. Milyonlarca mümin nelerin oruç bozduğunu merak ediyor. Bu merak edilenlerden biri de Duş almak orucu bozar mı? Diyanet cevabı araştırılan soruyu yanıtladı. Banyo yapmak oruç bozar mı?

18:51 -
Duş almak orucu bozar mı? İşte Diyanet’in cevabı…

Oruçluyken banyo yapmak isteyen fakat orucu bozulur diye endişe edenler için Diyanet merak edilen soruyu yanıtladı. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte orucu bozan şeyler oldukça fazla araştırılmaya başlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı net olmayan durumlarla ilgili bilgileri ise resmi internet adresi üzerinden paylaşıyor. Oruçluyken banyo yapmak orucu bozar mı? Bu konu hakkında diyanet ne diyor? İşte yanıtı…

DUŞ ALMAK ORUCU BOZAR MI?

Ağız ve burnundan su girip de sindirim organına ulaşmadıkça oruçlu kimsenin yıkanması, orucuna zarar vermez. Nitekim Hz. Âişe ve Ümmü Seleme, Hz. Peygamberin (s.a.s.) Ramazan'da imsaktan sonra yıkandıklarını haber vermişlerdir (Buhârî, Savm, 25). Bu itibarla, ağız ve burundan mideye su kaçırmamak şartıyla oruçlu kişi yıkanabilir (el-Fetâva'l-Hindiyye, I, 220).

İLGİLİ HABERRamazan ayında oruca nasıl niyet edilir? Oruç için ne zaman niyet edilir?Ramazan ayında oruca nasıl niyet edilir? Oruç için ne zaman niyet edilir? İLGİLİ HABERKan almak, kan vermek, iğne yaptırmak orucu bozar mı?Kan almak, kan vermek, iğne yaptırmak orucu bozar mı?
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more