EFT çetesi çökertildi: 12 kişi gözaltında

İstanbul merkezli 4 ilde internet siteleri üzerinden lüks araçlarını satışa çıkaran vatandaşlarla pazarlık yaptıktan sonra sahte havale ve EFT dekontları göndererek dolandıran 12 kişilik çete çökertildi. Çetenin bu yöntemle 26 vatandaşın aracını üzerlerine geçirdikten sonra başka kişilere satarak 1 milyon liralık haksız kazanç elde ettikleri ortaya çıktı.

EFT çetesi çökertildi: 12 kişi gözaltında

Türkiye genelinde birçok vatandaş, internet siteleri üzerinden araçlarını satarken dolandırıldıklarını belirterek polise şikâyette bulundu. 2018 yılından itibaren şikâyetlerin artması üzerine çalışma başlatan polis, bir çeteyi belirleyerek takibe aldı.

YÖNTEMLERİ DEŞİFRE EDİLDİ

Takipler ve araştırmalar sonucu çetenin dolandırıcılık yöntemi deşifre edildi. Araştırmalara göre, çete üyeleri internet üzerinden araçlarını satışa çıkaran vatandaşlarla alıcı kılığında irtibata geçiyor. Bir süre pazarlık yapan çete üyeleri haftanın son iş gününde bankaların kapanma saatine yakın 16.00 – 17.00 vatandaşlarla noterde buluşuyor. Daha önceden hazırladıkları sahte havale ve EFT dekontlarını gösteren dolandırıcılar otomobil satıcısına parayı yatırmış gibi gösterdikten sonra devir işlemlerini tamamlıyor. Aracı alan dolandırıcılar sırra kadem basarken, vatandaşlar ise dolandırıldıklarını ertesi gün anlayabiliyor.

1 MİLYON LİRALIK VURGUN

Çalışmalarını tamamlayan ekipler, İstanbul, Samsun, Kayseri, Erzurum ve Kocaeli illerinde eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında gözaltına alınan 12 şüpheli sorguya alındı. Yapılan sorgulamalarda çetenin sahte dekontlarla aldıkları araçları hemen başka kişilere sattığı ortaya çıktı. Bu yöntemle 26 vatandaşı dolandıran çetenin 1 milyon liralık vurgun yaptığı ortaya çıktı.

Yetkililer vatandaşları otomobil satarken çok dikkatli olmaları konusunda uyardı.