İmamoğlu’ndan YSK’ya çağrı: Tarihi vazifenizi hatırlatıyorum, kararınızı verin, seçimin meşruluğunu tartıştırmayın

31 Mart seçimleriyle ilgili son YSK verilerine göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu. Yüksek Seçim Kuruluna seslenen İmamoğlu,'Toplum bu süreci yaşamışız, sonuç belli. YSK kararınızı verin, işimize başlayalım' çağrısında bulundu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve Anadolu Ajansı (AA) verilerine göre İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı’nı kazanan Ekrem İmamoğlu, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu konuşmasından satır başları:

Sevgili Can Bartu'ya rahmet diliyoruz. Türk spor camiasının başı sağolsun. Kıymetli vatandaşlarımız ülke meselelerini ıskaladığımız dönemdeyiz. Bugün 12. gün… 12 gündür İstanbul seçimiyle ülke boğuşuyor. Seçildiğimiz çok net, göreve başlamak istiyoruz. İstanbul'u yönetmek ve boşluğu gidermek istiyoruz . Topluma yakışmayan Büyükçekmece ve birçok konu gündemi meşgul ederken büyük meseleleri ıskalıyoruz. Ekonomiyle ilgili atılan adımlar sorunları çözmüyor.

Uluslararası gelişmeler canımızı sıkıyor. S- 400 Rusya ve ABD ile olan ilişkiler gündemin dışında kalmış şekilde. Tek sorunumuz İstanbul gibi milletçe her şeyi ıskalıyoruz. Dolayısıyla ülkeyi, milletimizi bu güzel İstanbul’u anlamsız yere yorulmasına şiddetle karşı çıkıyoruz. Daha dün bazı sendika çalışanlarına baskı yapıldığı konusunda bilgiler geliyor. İBB çalışanlarına sesleniyorum. Gönlünüzü rahat tutun. 16 milyon İstanbulluya hizmet dönemi başlatacağız. Başımızın üstünde yeriniz var.

T.C. tarihinde böyle bir uygulama ilk defa. Evlerin kapıları çalınıyor. Seçmen tek tek aranıyor. Ne yapılmak isteniyor? Bir seçimi şaibe altında bırakacak şekilde davranırsanız, büyün ilçeyi abluka altına alıp rencide ederseniz, bu uygulamayı örnek şekilde ortaya koyarsanız Türkiye’nin seçimlerine şimdiden gölge düşürmüş oluyorsunuz. Delil toplama kavramıyla hareket ederseniz bundan sonraki seçimleri zan altında bırakırsınız. Bakın seçim özgürlük doğurur. Büyükçekmece halkıyla görüştüm, rahatsızlar.

“Çıkıp açıklama yapan kişinini tüm yakınlarının adresleri tespitli. Tamamen uydurma bir nakil ortada. Yapmayın. İnsan aklından geçenleri anlatırmış misali sanki kendi yaptıklarını anlatan bir aday. Seçime şaibe katıp insanları rencide etmeyin. İnsanların fikrine gölge düşürürsünüz, olmaz, olmaz. Kimse İBB’yi, makamlarını mülkü olarak kabul etmesin. İBB 16 milyon insanın varlığıdır. Birini görevlendirirsiniz, görevi biter gider. Bu işin doğallığında vardır. Ben 5 yıldır Beylikdüzü’nü yönettim şimdi devrettim. Şahsilik içermez. Bakın ben söyleyeyim size oy verenlerin kalbini kırıyorsunuz.

‘YSK tarihi bir vazife yapıyor’

“Son olarak YSK’ya seslenmek istiyorum, YSK tarihi bir vazife yapıyor. Başka bir alternatifi şiddetle reddediyorum. İnsanları umutsuzluğa sürükleyecek hiçbir kararı almaya kimsenin hakkı yoktur. YSK, Türkiye’mizin seçimlerdeki meşruluğunu ve seçimlerdeki demokrasini devamlılığını koruyan kararlar almak zorundadır.

“Gölge düşürenleri de biliyoruz… Toplum bu süreci yaşamışız, sonuç belli. YSK kararınızı verin, işimize başlayalım. İstanbul’un kaybedecek tek bir anı bile yok.