Sözcü Plus Giriş

Elazığ’da deprem 4.9! Malatya ve çevre illerde de hissedildi…

Saat 10:02 itibariyle merkez üssü Elazığ olan ve büyüklüğü AFAD tarafından 4.9 olarak ölçülen bir deprem meydana geldi. Son dakika bilgilerine göre deprem Malatya, Gaziantep, Diyarbakır, Adıyaman ve çevre illerde de hissedilirken korku ve paniğe neden oldu. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre can ve mal kaybı yaşanmadı. Depremin ardından saat 10:11'de 3.6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. İşte Kandilli Rasathanesi ve AFAD verilerine göre son depremler listesi...

10:12 -

Elazığ ve çevresindeki iller saat 10:02’de 4.9’luk depremle sarsıldı. AFAD depremi 4.9 olarak ölçerken Kandilli Rasathanesi 5.1 olarak duyurdu.

OKULLAR TATİL EDİLDİ

Elazığ Valiliği, 4.9 büyüklüğündeki depremin ardından merkez ve ilçelerdeki okullarda eğitime bugün ara verildiğini açıkladı.

BİNANIN DIŞ CEPHE KAPLAMASI DÖKÜLDÜ

Deprem sırasında Elazığ’ın Gazi Caddesi’ndeki 5 katlı bir binanın dış cephe kaplamasında dökülmeler oldu. İhbar üzerine bölgeye polis ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Ekipler, bölgeye güvenlik şeridiyle kapatıp, insanları uzaklaştırdı. Ekiplerin apartman çevresindeki incelemesi sürüyor.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: CAN VE MAL KAYBI YOK

İçişleri Bakanlığı: İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı tarafından yapılan tespitlerde; Elazığ Sivrice´de 27 Aralık tarihi saat 10:02´de 4,9 büyüklüğünde ve 7,02 km derinlikte bir deprem meydana gelmiştir. Alınan ilk bilgilere göre meydana gelen depremde herhangi bir  can kaybı yaşanmamış, boş bir binada yıkım meydana gelmiştir.

SON DEPREMLER

Yaşanan depremlerin saatini ve şiddetini anlık olarak takip etmek mümkün. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi(BDTİM) tarafından kaydedilen depremlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

DAKİKA DAKİKA SON DEPREMLER İÇİN TIKLAYINIZ

AFAD SON DEPREMLER

Dakika dakika son depremler: AFAD ve Kandilli Rasathanesi verileri

DEPREM NASIL OLUR?

Deprem, yer sarsıntısı veya zelzele, yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsması olayıdır. Sismik aktivite ile kastedilen meydana geldiği alandaki depremin frekansı, türü ve büyüklüğüdür. Depremler sismograf ile ölçülür. Bu olayları inceleyen bilim dalına da sismoloji denir. Depremin şiddeti Moment magnitüd ölçeği (ya da eskiden kullanımda olan Richter ölçeği) ile belirlenir. Bu ölçeğe göre 3 ve altı şiddetteki depremler genelde hissedilmezken 7 ve üstü şiddetteki depremler yıkıcı olabilir. Sarsıntının şiddeti Mercalli şiddet ölçeği ile ölçülür. Depremin meydana geldiği noktanın derinliği de yıkım kuvvetine etkilidir ve yer yüzüne yakın noktada gerçekleşen depremler daha çok hasar vermektedir.

Son güncelleme: 09:57 30.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more