Saraydan Kız Kaçırma eseri hangi müzisyene aittir?

Eleq her gün saat 20.00'da takipçileriyle buluşuyor. Ramazan ayında ise saat 23.15'te özel bir yarışma düzenleniyor. Bu geceki ipucu ise Osmanlı hakkında: Saraydan Kız Kaçırma eseri hangi müzisyene aittir?

Saraydan Kız Kaçırma eseri hangi müzisyene aittir?

Eleq ipucu sorusu yayınlandı. İpucu sorusu şöyle duyuruldu: “Merhabalar eleqsevelerler saat 23.15'teki Ramazan özel yarışmamızın #eleqipucu sorusu müzik ile ilgili. Osmanlı Sarayı’nda geçen ‘Saraydan Kız Kaçırma eseri hangi müzisyene aittir, biliyor musunuz?  Bir #eleqipucu daha; 40. Senfoni'si en ünlü eserlerindendir.”

ELEQ İPUCU SORUSU

CEVAP: Wolfgang Amadeus

Saraydan Kız Kaçırma, Wolfgang Amadeus Mozart’ın bir operasıdır. Bu opera özel olarak Alman stili Singspiel şeklinde hazırlanmıştır. Bu stildeki opera eserinde konuşma diliyle müzik dramı karışıktır; eserdeki olaylar konuşma ile geliştirilir; resitatif müzik bulunmamaktadır ve müzik, gösteri şeklinde parçalardan oluşmaktadır. Eserin Almanca librettosu önce “Christoph Friedrich Bretzner” tarafından yazılmış ve sonradan Mozart’in istek ve katkılarıyla “Gottlieb Stephanie” tarafından adaptasyonlar yapılmıştır.

Eserin konusu Belmonte adlı bir İspanyol soylusunun, uşağı Pedrillo ile birlikte, sevgilisi olan Konstanze’yi ve onun İngiliz hizmetkarı Blonde’yi tutsak olarak bulundukları Selim Paşanın Akdeniz kıyılarındaki sarayından veya yazlık köşkünden ve Paşa’nın harem bekçisi olan Osminin elinden kurtarmak için yaptığı girişimlerdir. 1782 yılında Mozart’ın kariyerinin doruk noktalarından birini yaşayıp “Die Entführung aus dem Serail” (Saraydan Kız Kaçırma) ile müthiş bir başarıya ulaşmıştır.