Sözcü Plus Giriş

Kazıklı Voyvoda olarak bilinen III. Vlad, Eğrigöz Kalesi’nden sonra hangi kalemizde tutsak edilmiştir?

18 Nisan Eleq ipucu sorusu yayınlandı. Birbirinden ilginç sorularla takipçilerine heyecan dolu anlar yaşatan Eleq, her akşam Instagram sayfasından ipucu soruları yayınlamayı da ihmal etmiyor. Bugünkü ipucu şöyle: Kazıklı Voyvoda olarak bilinen III. Vlad, Eğrigöz Kalesi’nden sonra hangi kalemizde tutsak edilmiştir?

17:21 -
Kazıklı Voyvoda olarak bilinen III. Vlad, Eğrigöz Kalesi’nden sonra hangi kalemizde tutsak edilmiştir?

Eleq ipucu sorusu yayınlandı. Soru açıklamasında şöyle denildi: “Merhabalar eleqseverler bugünkü eleqipucu konusu tarih. Kazıklı Voyvoda olarak bilinen III. Vlad, Eğrigöz Kalesi'nden sonra hangi kalemizde tutsak edilmiştir, biliyor musunuz?”

18 NİSAN ELEQ İPUCU SORUSU

CEVAP: TOKAT KALESİTOKAT KALESİ HAKKINDA

Tokat Kalesi, yapım tarihi ve hangi medeniyet tarafından yapıldığı bilinmeyen kermen. Kaleye ait en eski izler 5 ya da 6. yüzyıla ait olup kalenin bu yıllarda var olduğu bilinmektedir. Yapının inşa edildiği kayalıklar doğal bir kale özelliğine sahip olmakla beraber surlar ve kale içerisindeki odalar insanlarca yapılmıştı.

İlk yerleşimcileri kim olduğu bilinmeyen yapının bilinen geçmişine bakıldığında en eski yerleşimcilerinin Komana Pontika’dan göçen Hristiyan gruplar olduğu bilinmektedir. İnşasının ardından uzun yıllar Doğu Roma İmparatorluğu’nun elinde kalan kale 1074 yılında Danişmend Gazi tarafından ele geçirilmiş ve Büyük Selçuklu Devleti kaleye hakim olmuştur.

Selçuklular’dan sonra Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetine giren kale Selçuklu ve Osmanlı döneminde onarım görmüş, özellikle savunma amaçlı kullanılmıştır. Kimi zaman isyancılar ve devlet yöneticilerine hapishane olarak kullanılan yapı bu nedenle Çardak-ı Bedevi adıyla da anılmıştır. Drakula olarak da bilinen III. Vlad bu kalede hapis hayatı yaşayanlardan biridir. Kale, Türkiye Cumhuriyeti döneminde ise savunma amaçlı kullanılmaktan ziyade kültürel olarak önem kazanmıştır.

Son güncelleme: 22:06 18.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more