Emre bir yıldır karanlıkta yaşıyor

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel eğitim sınıfında okuyan zihinsel engelli Emre Üstünay evlerinde 1 yıldır elektrik kesik olduğu için annesi ve kardeşiyle karanlıkta yaşıyor. Eski kocasının bağladığı kaçak elektrik nedeniyle eve gelen cezayı ödeyemediklerini anlatan anne Çiğdem Demirci'nin tek isteği çocuklarının çamaşırlarını yıkayıp banyo yapmalarını sağlayabilmek.

Emre bir yıldır karanlıkta yaşıyor

İki çocuğuyla İstanbul Dolapdere’de yaşayan Çiğdem Demirci (42) küçük yaşta Mahsum Üntünay’la evlenip Van’a yerleşti. İlk çocuğu Serkan’ı 20 yıl önce evde dünyaya getiren Çiğdem Demirci ve eşi İstanbul’a yerleşmeye karar verdiklerinde oğlu havale geçirerek yatağa bağlı yaşamaya başladı.

20 yıl yatalak oğluna bakan Çiğdem Demirci’nin ikinci oğlu Emre’ye ise zeka geriliği tanısı kondu. Orta ağır zihinsel engelli olan 17 yaşındaki Emre özel eğitim sınıfında okuyor. Kardeşi Yunus’un ise dişleri doğuştan hiç çıkmamış. Alay ettikleri için okulu yarım bırakmak zorunda kalmış. Boyacılık yapan eşinden çocuklarıyla ilgilenmediği için geçen yıl boşandığını anlatan Çiğdem Demirci ve iki oğlu 1 yıldır karanlıkta yaşıyor.

Emre’nin en büyük destekçisi okuldaki öğretmenleri. Kahvaltısından saç tıraşına kadar ilgilendikleri Emre’nin daha iyi koşullarda yaşayabilmesi için her yere başvuru yapmışlar. Ama henüz bir sonuç alınamadığını söylediler.

MUM IŞIĞINDA OTURUYORLAR

Nedeni ise boşandığı eşinin evlerine kaçak elektrik bağlaması. Kaçak kullandıkları için saatleri mühürlenen ve cezaları katlanarak 13 bin liraya çıkan anne ve çocukları akşam mum ışığında oturuyor. Buzdolabı, çamaşır makinesi kullanamıyorlar. Komşularında banyo yaptıklarını anlatan anne Çiğdem Demirci 20 yıl evde baktığı engelli oğlunun vefatının ardından iş aramaya başlamış.

‘Gece gündüz her koşulda çalışırım yeter ki iş bulun’ diye İŞKUR’un kapısını çalan Demirci kısa süre önce bir çikolata fabrikasında işe başladı. Öğlen 14.00 ile 23.00 vardiyasında çalışan Çiğdem Demirci eve gelene kadar zihinsel engelli Emre ve kardeşi karanlıkta oturmamak için sokakta ya da komşularında annelerini bekliyor.

Çiğdem Demirci “BEDAŞ beni icraya vermiş. Eski eşim bizi bu hale getirdi. Mumlarla oturuyoruz. Çocuklarımı yıkayamıyorum. Karalıkta yemek yapamıyorum. İşe girdim ama aklım çocuklarda. Elektrik olmadığı için televizyon da izleyemiyorlar ben gelene kadar. Dolapta her şey bozuluyor. Ne yapacağımı şaşırdım.