Sözcü Plus Giriş

Erdoğan AKP’nin Ankara’da ilçe belediye başkan adaylarını açıkladı

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Mart yerel seçimleri için partisinin Ankara adaylarını açıkladı. 25 ilçenin bulunduğu Ankara'da, 22 ilçede AKP'den aday gösteren Erdoğan; Etimesgut, Gölbaşı ve Polatlı'da ise MHP adaylarının destekleneceğini duyurdu. Melih Gökçek'in yerine geçtiğimiz yıl Sincan Belediye Başkanlığından getirilen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna hiçbir ilçeden aday gösterilmedi. Kamuoyunda "Melih Gökçek'in en büyük rakibi" olarak bilinen Turgut Altınok'un ismi ise yeniden Keçiören Belediye Başkan adayı olarak açıklandı.

Veli TOPRAK
14:21 -

AKP, Ankara'da 25 ilçe belediye başkan adayını açıkladı. İstanbul'da 3 ilçeyi Cumhur İttifakı ortağı MHP'ye bırakan AKP, başkentte de yine 3 ilçeyi verdi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve 13 ilçe belediye başkanı çizildi. 2 kadın belediye başkanı liste dışı kaldı. 10 yıldır AKP'den ayrı kalan Turgut Altınok yeniden döndü.

3 İLÇE MHP'YE: Halen MHP'li başkanların yönettiği Etimesgut ve Polatlı ile 2014'te AKP'nin kazandığı Gölbaşı ilçeleri MHP'ye verildi. Etimesgut'ta Enver Demirel, Polatlı'da Mürsel Yıldızkaya ve Gölbaşı'nda Ramazan Şimşek ortak aday gösterildi.

TUNA YOK, 13 BAŞKAN ÇİZİLDİ: Gökçek'in görevden alınmasından sonra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı koltuğuna oturan Mustafa Tuna herhangi bir yerden aday gösterilmedi. Halen AKP'de olan Keçiören, Mamak, Kahramankazan, Akyurt, Çubuk, Elmadağ, Evren, Güdül, Kalecik, Kızılcahamam, Pursaklar ve Şereflikoçhisar belediye başkanları liste dışı kaldı. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki de CHP'nin güçlü olduğu Yenimahalle'ye kaydırıldı.

KADIN BAŞKANLAR GİTTİ: Ankara'da iki ilçeyi kadın belediye başkanı yönetiyordu. Güdül Belediye Başkanı Havva Yıldırım ile Kalecik Belediye Başkanı Filiz Ulusoy yeniden aday yapılmadı. Ulusoy, belediye binasında personelini adamlarına dövdürmüş ve ceza almıştı. 25 ilçede Çankaya ve Aykurt Belediye Başkan adayı kadın gösterildi. TRT Radyo Dairesi eski başkanı Amber Türkmen (Çankaya) ve Kadın Kolları Başkanı Hilal Ayık (Aykurt) aday oldu.

GÖKÇEK'LE KAVGALI, YENİDEN DÖNDÜ: 2009'da çizilen Turgut Altınok, 10 yıl sonra yeniden döndü. Melih Gökçek'le yıldızı barışmayan Altınok, Keçiören Belediye Başkan adayı gösterildi. Bala Aşıkoğlu Köyü'nden olan Altınok, köylüsü olan Ahmet Buran'ın da Bala'dan aday yapılmasını sağladı.

13 BAŞKANI ÇİZDİ

* Akyurt- Hilal Ayık(İlçe Kadın Kolları Başkanı)

* Altındağ- Asım Balcı (ABB eski Genel Sekreteri)

* Ayaş- Burhan Demirbaş (Mevcut Başkan)

* Bala- Ahmet Buran (KYK müdürü)

* Beypazarı- Tuncer Kaplan (Mevcut Başkan)

* Çamlıdere- Hazım Caner Can (Mevcut Başkan)

* Çankaya- Amber Türkmen (TRT eski daire başkanı)

* Çubuk- Baki Demirbaş (İlçe başkanı)

* Elmadağ- Gökhan Küçükçelebi (Fen İşleri Md Yardımcısı)

* Etimesgut- Enver Demirel (MHP)

* Evren– Hüsamettin Ünsal (İlçe Başkanı)

* Gölbaşı- Ramazan Şimşek (MHP)

* Güdül- Muzaffer Yalçın (Meclis üyesi)

* Haymana- Özdemir Turgut (Mevcut başkan)

* Kahramankazan- Serhat Oğuz (İlçe Milli Eğitim Müdürü)

* Kalecik- Duhan Kalkan (Avukat)

* Keçiören- Turgut Altınok (Eski başkan)

* Kızılcahamam- Süleyman Acar (İlçe Başkanı)

* Mamak- Murat Köse (İl Başkan Yard.)

* Nallıhan- İsmail Öntaş (Mevcut başkan)

* Polatlı- Mürsel Yıldızkaya (MHP)

* Pursaklar- Ayhan Yılmaz (Eski Mv)

* Sincan- Murat Ercan (Mevcut başkan)

* Ş.Koçhisar- Melih Memiş Çelik (eski ilçe başkanı)

* Yenimahalle- Veysel Tiryaki (Altındağ Belediye Başkanı)

KIRAATHANEDE ÇAY-SİMİT-KEK ÜCRETSİZ

KALE İÇERİDEN FETHEDİLİR: AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara aday tanıtımında şunları söyledi: “Cumhur ittifakı gereği 3 ilçe MHP'den. İttifakı başkentimizde illet ittifakına karşı muzaffer kılacağız. Bakın biz başkentimize yakışır bir başkan adayı belirledik. Herhangi bir ilçeden başkan adayı değil, 5 dönem Kayseri'ye yönetmiş olan bir belediye başkanı. Daha sonra Çevre Bakanlığı yapmış bir milletvekili. Hayatı tamamıyla şehircilik, çevre, belediye ile geçmiş bir kardeşimizi başkentimize aday yaptık. Hanımlar kapı kapıya dolaşmaya var mısınız? Kale içeriden fetih edilir. Siz bu işte kararlı olduğunuz zaman, bu kale düşer. 2019 yılı milletimiz için hayırlara vesile olsun. Bu milletimize illetleri dokundurtmayacağız. Bunu ancak iktidarla uyum içinde olan bir belediye gerçekleştirir.

ANKARA VİTRİNDİR: Şahsım için Rize ata yurdumdur, İstanbul hayata ve siyasete başladığım şehirdir. Son 17 yıldır zamanının önemli bölümünü burada geçiren biri olarak biz Ankara'yı çok sevdik, Ankara da bizi sevdi. 16 yıldır bizi bırakmadı, bırakmayacak. Bu sevda için Ankara için en doğrusunu yapmaya çalışıyoruz. Ankara siyasetin de hizmetin de en iyisine layıktır, çünkü başkenttir. Türkiye'yi, dünyada temsil eden şehirdir, vitrindir. Günün 24 saati, haftanın 7, yılın 365 günü halkın hizmetinde olmayan kapısı açık bulunmayan hiçbir ismin AKP'de yeri yoktur.

“ÇANKAYA'YI ALACAĞIZ”: Çankaya'yı almaya var mıyız? Yenimahalle'yi almaya var mıyız? (Evet sesleri üzerine) Güzel. Öyle kararlı, azimli olacağız ki, Çankaya'yı alarak Ankara'da yeni bir dönüşüm, değişimi başlatmamız lazım. Bugüne kadar Çankaya'ya gelenler hizmet vermedi, veremedi. İsmi büyük Çankaya'nın ama içindeki hizmete bakınca ne yazık ki rezalet, berbat. Yenimahalle aynen öyle. Gerçekten yeni mahalle olma sürecine sokalım. 25 adayımızla Cumhur ittifakı olarak Ankara'da değişimi 1 Nisan'dan itibaren başlatacağız. Ankara, rekor oyla sandıkları patlatıyor muyuz? Ankara, bir kez daha AKP diyor muyuz? Yeniden kolları sıvıyor muyuz? Ankara şimdiden kararını vermiş.

KIRAATHANEDE KEK-SİMİT ÜCRETSİZ: Şehirlerimizi millet bahçeleriyle donatmaya başladık. Çevreci biziz, onların (CHP) çevreyle alakası yok. Millet bahçesinin bir köşesine kıraathaneleri getiriyoruz, gençliğimizi kötü alışkanlarından arındırıp, orada çayı, simidi, keki ücretsiz olarak 24 saat açık olacak. Gençler bu müjdeyi duyduğunuz değil mi? Sayın Tuna, Özhaseki göreve başlamadan birkaç tanesini bitirmen lazım.

KILIÇDAROĞLU MEŞRU DEĞİLSİN: Bay Kemal şimdi de bizim meşruiyetimizi sorguluyor. Sen önce partinin içindeki meşruiyetini sorgula. Senin genel başkan yardımcıların bile sana dümdüz çakıyor. Dünyanın neresinde 9 seçim üst üste kaybedip de hala yerinde olan ana muhalefet partisi bulabilirsin. Kılıçdaroğlu meşru değilsin. Git de CHP tabanı da rahatlasın ya”

TECRÜBEMİ ANKARA'YA AKTARACAĞIM: AKP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki konuşmasında şunları söyledi: “Ankara'yı şehirciliğin her alanında başkenti yapacağız. 21 yıllık büyükşehir belediye başkanlığı boyunca önemli bir tecrübe, birikim edindim. Şimdi birikimi Ankara'ya aktarmak için yola çıkıyoruz. İstişare ile yöneteceğiz. Her işte bu şehrin insanları ile ortak karar vereceğiz. Siyasi görüşüne bakmadan Ankara'yı katılımcı anlayışla ‘ben' değil, ‘biz' kültürü ile yöneteceğiz. Yatay mimarı merkezli bir şehir haline getireceğiz. 11 başlıkta yüzlerce projeyi Perşembe günü açıklayacağım. Büyük bir zafer kazanacağımızın sözünü veriyorum.”

İstanbul Seçim Sonuçları ->

Son güncelleme: android-time 08:47 03.01.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more