Erdoğan’dan Trump’a yanıt

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Sırbistan dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye ile ilgili mesajları konusunda ilk kez konuşan Erdoğan, "Trump, üzerindeki baskıyı hafifletmek için bu mesajları veriyor" dedi. Barış Pınarı Harekâtı'nın amacının terör örgütüyle mücadele olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kürtlerle sorunumuz yok" ifadelerini kullandı. Erdoğan ayrıca Türkiye'nin Suriye'deki tutuklu IŞİD'lilerin durumuyla ilgili ABD ile çalışmaya başladığını da açıkladı.

Erdoğan’dan Trump’a yanıt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Donald Trump’ın Türkiye ile ilgili mesajları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

“TRUMP, ÜZERİNDEKİ BASKIYI HAFİFLETMEK İÇİN MESAJ VERİYOR”

Trump’ın üzerindeki siyasi baskıları hafifletmek için bu mesajları verdiğini vurgulayan Erdoğan, “Sayın Trump güvenli bölge konusunda doğru bir karar verdi. Pazar akşamı yaptığımız telefon görüşmesinde kendisiyle karara bağladık. Fakat ABD askeri ve güvenlik bürokrasisi Başkanlarının talimatlarını yerine getirmiyor. Siyasiler ve medya Trump üzerinde baskı oluşturmaya çalışıyor. O da bu baskıları hafifletmek için mecburen tweet üzerinden bazı mesajlarını veriyor. Biz yapıcı yaklaşım içinde olmaya ve adımlarımızı kararlılıkla atmaya devam edeceğiz. Beklemeden, bekletmeden devam edeceğiz.” dedi.

Son Dakika... ABD Senatosu'nda Türkiye karşıtı tasarı İlginizi Çekebilir Son Dakika... ABD Senatosu'nda Türkiye karşıtı tasarı

ABD’Lİ SENATÖRE TEPKİ

Erdoğan, ABD’li senatör Lindsey Graham’ın Türkiye’ye yaptırım tehdidi için de, “Bu beyefendi dürüst değil, garip açıklamalar yaptı. Yenilir yutulur değil. Siyaset, dürüstlük üzerine yapılırsa prim kaydeder, yapılmazsa sen de edindiğin arkadaşlarını kaybedersin. Yaptığı açıklama sayın Trump'ı zora sokacak bir açıklama. 13 Kasım‘da Washington‘da olacağız. Konuşma fırsatımız olacak.” ifadesini kullandı.

“KÜRTLERLE SORUNUMUZ YOK, SORUNUMUZ TERÖR ÖRGÜTÜYLE”

Güvenli bölge ile ilgili atılacak adımlarda hedefin kesinlikle terör örgütleri olduğunun altını çizen Erdoğan, “Bizim Kürtlerle herhangi bir sorunumuz yok. Sorunumuz terör örgütleridir, terör örgütünün buradan çıkmasıdır. Kürtlere karşı mücadele veren ve onları katleden biz değiliz.” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...