Sözcü Plus Giriş

Çaresizliğin fotoğrafı!

Bir ev kadını düşünün. Türkiye'de, Adana'da yaşasın. Eve gelen ajans muhabirine de iç çamaşırla fotoğraf çekilmesi için izin versin! Mümkün mü? Asla... Ama o, öylesine çaresiz ki... Naçar kalmış. Gördüğü koca işkencesinden köşeye sıkışmış, onurunun kırıklığı ile "Beni bunu yapandan kurtarın" dercesine bu fotoğrafları vermek zorunda kalmış!

10:41 -

Karşılaştığımızda “ah vah, pes doğrusu” diyor, ardından unutuyoruz. Adamlar kadınları dövüyor, bir ülke gerçeği sanki. Dayakçı adamların yüzde 99’u da eş, baba, erkek kardeş… Ne var bunda, kocasıdır döver de sever de! Bizi yönetenler, adalet sistemi ve toplum tarafından çoktan kanıksandı. Sıradanlaştı. Fakat, bu “değişmeyen kaderi” yaşayanlar öyle demiyor. Onlar çığlık çığlığa haykırıyor. Biz duymuyoruz! Son olay Adana’da yaşandı. Yarım saat inşaat demiriyle koca dayağına maruz kalan kadın öyle değişik bir çığlık attı ki. Çığlık fotoğraf oldu, gözümüzde kulaklarımızda, beynimizde çınladı. Morarmadık yeri, kırılmadık kemiği kalmayan kadının canına öyle yetmişti ki, ajans muhabirine işte böyle, iç çamaşırlarıyla fotoğraf verdi. Canına tak etmese tırnağının ucunu bile göstermeyecek bu kadının çığlığını Aile Bakanlığı’na, onu bu hale getiren adamı yargılayacak savcıya, hakime ve bu olaylara “artık yeter” diyecek duyarlı insanlara havale ediyoruz.

Olay, merkez Sarıçam ilçesi Orhan Gazi Mahallesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, S.Ç. (35) 2006 yılında bir tekstil fabrikasında çalışan H.Ç. (35) ile evlendi. Bu evlilikten çiftin 3 çocuğu oldu. Ancak S.Ç. evlendikten sonra çeşitli nedenlerden dolay her gün dayak yemeye başladı. Çocukları olduğu için ve tehdit edildiği için genç kadın kocasından sürekli dayak yemesine rağmen şikayetçi olmadı. Geçtiğimiz Cumartesi akşamı ise H.Ç. işten geldikten sonra genç kadının telefonda konuştuğunu gördü. Genç kadın eşini görünce telefonu kapattı. H.Ç. kimle konuştuğunu sorunca S.Ç., babasıyla konuştuğunu söyledi.

Ancak koca bu duruma inanmayarak eşiyle tartışmaya başladı. Bu sırada 3 çocuk ise evdeydi. Tartışma kısa sürede kocanın şiddetine döndü. Koca çocuklarını başka bir odaya götürdükten sonra inşaat demiriyle S.Ç.’yi dövmeye başladı. S.Ç. kocasına yalvardı ama o hiç durmadan yaklaşık 30 dakika eşinin kol ve bacak kısımlarına demirle vurarak darp etti. H.Ç. eşinin saçlarından tutup yerlerde sürükledi. Kadın yaklaşık 30 dakika sonra kocasının elinden kurtulup sokağa kaçarak bir komşusuna sığındı. Kocası da peşinden gelip şikayetçi olması halinde öldüreceğini söyledi. Genç kadın komşularınca hastaneye götürülürken hastanede de ölüm korkusundan dolayı her yeri morluk içinde olmasına rağmen merdivenden düştüğünü söyledi.

Genç kadının sol kolu yediği dayaktan dolayı çatlak olduğu gerekçesiyle alçıya alındı. Vücudunun her tarafı morluklar içindeki kızlarını gören ailesi ise hastane polisine başvurdu. Polis ekipleri şikayet üzerine kocayı aramaya başlarken, bir taraftan da uzaklaştırma kararı alındı.

S.Ç.’Yİ 13 YILLIK KOCASI 30 DAKİKA İNŞAAT DEMİRİYLE DÖVÜP, SAĞ KOLUNU BU HALE GETİRDİ

“Daha öncede dövüyordu ama bu en şiddetlisi oldu”

Daha sonra babasının evine giden genç kadın yaşadığı dehşet dolu anları korku dolu gözlerle anlattı. S.Ç, “Ben babamla konuşuyordum. O sırada eve geldi bana kimle konuştuğumu sordu ben de babamla dedim inanmadı. Kendisini aldattığımı düşünerek çocukları diğer odaya koyup beni öldüresiye dövdü. İnşaat demiriyle yarım saat dövdü. Beni daha öncede dövüyordu ama bu en şiddetlisi oldu. Ben komşuma sığınıp kurtuldum. Hastanede ilk gün ölümle tehdit edildiğim için kocamın dövdüğünü söyleyemeyip merdivenden düştüğümü söyledim. Ama sonra ailem görünce gerçeği hastane polisine söyledim. Beni kocam öldüresiye dövdü. Ben ondan şikayetçiyim onun en ağır ceza almasını istiyorum. Eşimden ayrılacağım. Onu Allah’a havale ediyorum” diye konuştu.

S.Ç.’Yİ 13 YILLIK KOCASI 30 DAKİKA İNŞAAT DEMİRİYLE DÖVÜP, SOL KOLUNU BU HALE GETİRDİ

İHA

İHA

Son güncelleme: 12:29 06.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more