Sözcü Plus Giriş

Eskimoların kar kalıplarından yaptıkları eve ne ad verilir?

Hadi ipucu sorusu geldi. Bu akşam saat 18.00'da ünlü oyuncu Ceyda Düvenci'nin sunumuyla Ailece Hadi yayınlanacak. İpucu sorusu minik yarışmacılar için geliyor. 10 Şubat Hadi ipucu sorusu: Eskimoların kar kalıplarından yaptıkları bu eve ne ad verilir? İşte merak edilen cevap...

17:14 -
Eskimoların kar kalıplarından yaptıkları eve ne ad verilir?

Ailece hadi Ceyda Düvenci’nin sunumuyla bugün saat 18.00’de. Ödül 30 bin lira. Bugün içinde yaşadığımız betonarme evler yaygınlaşmadan önce insanlar kalacak sıcak bir yer inşa edebilmek için yaratıcı olmalıydı. Alaska, Kanada’nın kuzey kesimleri ya da Grönland’de yaşayan insanlar soğuk iklim nedeniyle diğerlerinden daha da yaratıcı olmak zorunda kaldılar. İşte İnuit dilinde “ev” anlamına gelen yapılar böyle doğdu. Peki Eskimoların kar kalıplarından yaptıkları bu eve ne ad verilir biliyor musun?

10 ŞUBAT HADİ İPUCU SORUSU: ESKİMOLARIN KAR KALIPLARINDAN YAPTIKLARI EVE NE AD VERİLİR?

CEVAP: İGLO EV

İglu ya da iglo, Eskimoların(İnuitler) bir kısmının sürekli olarak ya da av sezonlarında geçici olarak yaşadığı sıkıştırılmış kardan ev. İglu, İnuit dilinde “ev” anlamına gelir ve yerel dilde çadır, çamur ya da modern evler için de kullanılır.

İnuitler yaz aylarını hayvan derilerinden yapma çadırlarda, kış aylarını da taş ve çevredeki başka malzemeler kullanılarak yapılmış evlerde geçirirler. Kardan yapılmış iglolar, yalnızca bazı bölgelerde yaşayan İnuitlerce kullanılır. Avlamak amacıyla ailece yolculuğa çıkıldığında, geçici olarak barınmak için kardan iglu yaparlar. Ancak, günümüzde İnuitler de modern bir yaşam tarzını benimsemeye başladıkları için, ev yapımında artık daha çok metal gibi çağdaş malzemeler kullanılmaktadır.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more