Sözcü Plus Giriş

Felix Mendelssohn Düğün Marşı eserini hangi oyun için bestelemiştir?

Hadi100 bu akşam saat 20.30'da! Bu akşamki ödül ile ilgili herhangi bir açıklama gelmedi. 100 yarışmacı arasına girmek isteyen Hadi ipucu sorusunu Google'dan araştırıyor. Hadi son zamanların en sıkı takip edilen bilgi yarışmalarından biridir. Mobil uygulamayı telefonuna indirenler sorulara doğru yanıtı vererek ödülü kazanabiliyor. İşte 6 Şubat Hadi ipucu sorusu ve cevabı...

17:03 -
Felix Mendelssohn Düğün Marşı eserini hangi oyun için bestelemiştir?

Hadi bu akşam 20.30’da takipçileriyle buluşmaya hazırlanıyor. 6 Şubat Hadi ipucu sorusu yayınlandı. Rakiplerinin önüne geçmek ve 100 kişinin arasına girmek isteyenler ipucu sorusunun cevabını öğrenmek istiyor. Genel kültürüne güvenen ve haberimizi okuyan Hadi ipucu sorusunun cevabını haberimizden öğrenebilir.

FELİX MENDELSSOHN DÜĞÜN MARŞI ESERİNİ HANGİ OYUN İÇİN BESTELEMİŞTİR?

CEVAP: 1842 yılında William Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası eseri içinde bestelenmiştir.

DÜĞÜN MARŞI HAKKINDA BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Düğün Marşı Felix Mendelssohn tarafından orkestra için Do-Major bestelenmiş ünlü müzik parçası. Hazırlayıcısı Alman bestecisi Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847)’dir. Bu kompozisyon 1842 yılında William Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası ton eseri içinde bestelenmiştir.

Eser kısa içerikli olmasına rağmen, bugün dünyada en yaygın müzik bestelerinden sayılır. Günümüzde batı ülkelerindeki düğünlerde en çok icra edilen bu müzik, Türkiye’deki düğünlerde de kullanmaktadır.

Batı Avrupa ve ABD’de bu eser kilise düğün merasimlerinde gelin ve damat düğün yerinden ayrılmakta iken org ile çalınmaktadır. Fakat bu ülkelerde Roma Katolik mezhebi dinsel hiyerarşisi bu müzik parçasının Roma Katolik kiliselerinde yapılan düğün merasimlerinde kullanılmasını genellikle uygun görmemektedirler ve bu parçanın evlenmek isteyen çiftlerin düğünlerde kullanılmasından vazgeçmeleri için tavsiye yapmaktadırlar. Bu ülkelerde bu tip düğünler için genellikle Richard Wagner’in Lohergin operasında bulunan bir diğer “Düğün Marşı” gelin düğün mevkiine girmekte iken çalınmaktadır.

Bazı bilgilere göre, bu eser bir düğün için ilk kez 1847 yılında İngiltere’de Tiverton kentinde Anglikan St Peter’s Kilisesi’nde Dorothy Carew ile ve Tom Deniel’in düğün merasimi sırasında orgcu Samuel Reay tarafından çalınmıştır. Fakat bu müzik parçasının düğün merasimlerinde popüler olarak çalınması Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı Kraliçesi Kraliçe Victoria’nin kızı Prenses Royal Victoriya’nın 25 Ocak 1858’de Londra’da St James Sarayı’nde yapılan Prusya Prensi Frederick William ile evlenma töreninde çalındıktan sonra ortaya çıkmıştır.

Gelinin annesi Kraliçe Viktoriya besteci Mendelssohn’un müziğini çok beğenmekte idi ve Mendelssohn İngiltere’yi ziyaretlerinde Kraliçe tarafından saraya davet edilerek bestelerini kraliçe için çalmakta idi. Mendelssohn’un İngiltere’ye ziyaretlerinde verdiği halka açık konser resitallerini, ve bu arada “Düğün Marşı” icrasını, Londra’da, Tottenham’da bulunan St Ann’s Kilisesi orgunu kullanarak yapmıştır.

19. yüzyılda piyano virtüözü de olan Franz Liszt 1849-1850 yılında bu eseri köken alan bir virtüöz müzik icra parçasını “Düğün Marşı ve Cücelerin Dansı” (S140) adı ile bir virtüöz piyanist tarafından icrası için hazırlamıştır. 20. yüzyıl virtüöz piyanistlerinden olan Vladamir Horowitz (1903–1989) bu parçanın virtüöz piyanistler için bir transkripsiyonunu hazırlamış ve bu eseri konserleri sonunda “ankor” parçası olarak icra etmiştir.

Son güncelleme: 22:12 07.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more