Sözcü Plus Giriş

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) emniyet mahrem yapılanmasında, “A” vasfında tanımlanan mahrem imam Kemal Gökçe, 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasına, tutuklu sanık Gökçe ve avukatı katıldı.

15 YILA KADAR HAPİS TALEP EDİLDİ

Görüşü sorulan Cumhuriyet savcısı, önceki celse açıkladığı mütalaasını tekrarladığını belirterek, sanığın “FETÖ üyeliği” suçundan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

İLGİLİ HABERFETÖ'den aranan 55 kişi yakalandıFETÖ'den aranan 55 kişi yakalandı

Esas hakkındaki savunmasını yapan Gökçe, FETÖ üyesi olmadığını ve terör örgütünün amaçları doğrultusunda emniyet yapılanmasında görev almadığını savundu.

BYLOCK’U KULLANMADIĞINI İDDİA ETTİ

Sanık Gökçe, örgütün kapatılan bankası Bank Asya’ya talimatla para yatırmadığını ve kriptolu haberleşme programı ByLock’u kullanmadığını ileri sürdü.

İLGİLİ HABERBu fotoğrafı kullanıp FETÖ borsası kurmuşlarBu fotoğrafı kullanıp FETÖ borsası kurmuşlar

Emniyet mahrem yapılanmasına ilişkin dinlenen gizli tanık “Garson”un kendisi hakkında verdiği bilgilerde çelişkiler bulunduğunu ileri süren Gökçe, tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Sanık avukatının da savunmasının dinlenmesinin ardından mahkeme heyetini kararını açıkladı.

İLGİLİ HABERYunanistan'a kaçmaya çalışan FETÖ şüphelileri yakalandıYunanistan'a kaçmaya çalışan FETÖ şüphelileri yakalandı

12 YIL HAPİS CEZASI

Mevcut deliller doğrultusunda sanık hakkındaki “FETÖ üyeliği” suçunu sabit gören mahkeme heyeti, Gökçe’yi 12 yıl hapisle cezalandırdı ve tutukluluk halinin devamına hükmetti.

İDDİANAMEDEN

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede Gökçe’nin, örgütün emniyet mahrem yapılanmasında, “A” vasfında ve “Genel Müdür” olarak tanımlandığı, “Harun” kod adını kullandığı belirtilmişti.

İLGİLİ HABERAile Bakanlığı'nın ev sahibine FETÖ davasıAile Bakanlığı'nın ev sahibine FETÖ davası

Gökçe’nin, örgüt içi haberleşme için operasyonel hat ve şahsi telefonu üzerinden de 11 Ağustos 2014’ten sonra ByLock’u kullandığı bilgisine yer verilmişti.

İddianamede, terör örgütünün finans kaynaklarından olan ve kapatılan Bank Asya’da 2008’den itibaren hesabının bulunduğu belirtilen Gökçe’nin, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in talimatı sonrası hesabında para artışının gerçekleştiği tespitinde bulunulmuştu. AA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more