Sözcü Plus Giriş

Türkiye orman yangınlarıyla sarsılıyor! 3 ilde birden çıktı…

Bu yıl Kurban Bayramı deyim yerindeyse zehir oldu. Bayram ilk gününden itibaren birçok alanda orman yangını çıktı, yüzlerce hektar alan küle döndü. Dün Marmara Adası'nın ardından bugün de üç ilde orman yangını çıktı. Gündüz saatlerinde İzmir ve Kocaeli'deki yangınların ardından bu kez de akşam saatlerinde Eskişehir'de üzücü haber geldi. Yangınlara müdahale sürerken kısa sürede bu kadar çok yangının çıkması kafalarda soru işaretleri oluşturdu.

19:30 -

Orman yangının bugünkü ilk adresi İzmir’di. Bayındır'ın Balcılar Mahallesi yakınında, zeytin ağaçları ve çeşitli meyve bahçelerinin bulunduğu bölgede bugün saat 15.00 sıralarında, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Bölgeden yükselen dumanları görenler, yangını orman ekiplerine bildirdi.

Yerleşim yerlerinden uzakta çıkan yangını söndürmek için, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı 3 helikopter havadan, 10 arazöz ise karadan müdahaleye başladı.

İLGİLİ HABERİzmir Bayındır'da yangın!İzmir Bayındır'da yangın!

GEBZE’DE KORKUTAN YANGIN

İzmir’deki yangına müdahale sürerken bir kötü haber de Kocaeli’nden geldi. Saat 17.00 sıralarında Gebze Eskihisar Mahallesi Sungurca mevkiinde bulunan ormanlık alanda başladı. Aynı anda 3 farklı noktada bilinmeyen nedenle başlayan yangın kısa sürede yayıldı. Alevleri görenlerin ihbarı üzerine bölgeye itfaiye ekipleri sevk edildi. İtfaiye olay yerine ulaşmadan önce bölgedekiler yangına kendi imkanlarıyla müdahale etmeye çalıştı. Gebze, Darıca ve Çayırova itfaiyelerinden gelen ekipler yangına farklı noktalardan müdahalede bulundu.

 

İtfaiyenin yaklaşık 1 saatlik çalışması sonrasında yangın kontrol altına alındı. Yangının ne kadarlık alana zarar verdiği tespit edilmeye çalışılırken, yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

İLGİLİ HABERMarmara Adası'ndaki orman yangınında 80 hektar kül olduMarmara Adası'ndaki orman yangınında 80 hektar kül oldu

ESKİŞEHİR’DE DUMANLAR GÖKYÜZÜNÜ KAPLADI

Bugün Eskişehir’den de yangın haberi geldi. Seyitgazi ilçesine yaklaşık 22 kilometre mesafedeki Gökçegüney ile Yapıldak Mahalleleri arasında kalan ormanlık alanda, saat 18.00 sıralarında yangın çıktı. Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri çok sayıda arazöz ve helikopterle söndürme çalışmalarına başladı. Ormandan çıkan duman gökyüzünü kaplarken, yangın rüzgarın etkisiyle yayılmaya başladı. Yapıldak köyünde oturan Seydi Kanat, yangının piknikçilerden kaynaklanmış olabileceğini belirterek, “Çok büyük bir yangın var şu anda orada. Benimde bu bölgenin insanı olarak içim yanıyor. Hepimiz çok üzgünüz. Devletimiz tüm imkanlarıyla yangına müdahale ediyor. Köylüler de  destek veriyor” dedi. Yangın söndürme çalışmaları devam ediyor.

Yangını söndürme çalışmalarında 2 helikopter, 10 arazör, 4 iş makinesi ve 100 işçi görev yaparken, yangında yüzlerce ağaç kül oldu. Söndürme çalışmaları gece de devam ederken, yangının olduğu alan çevrelenerek kontrol altın alınmaya çalışılıyor.

Yapıldak Mahallesi halkı, İni Dağında başlayan yangını söndürmek için gece de çalışmaya devam ediyor. Yangının bulunduğu alana giren vatandaşlar, ellerinde bulunan malzemelerle yangına müdahale ederken, yangının büyümemesi için ekiplere destek oluyor. Yangının olduğu alanda çalışan vatandaşlar, hektarlarca alanın yangından zarar gördüğünü ifade etti. Çalışmalar sırasında 11 kişinin de dumandan etkilendiği bilgisine ulaşıldı.

(AJANSLAR)

Son güncelleme: 04:01 14.08.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more