Sözcü Plus Giriş

Gençlik Parkı Varlık Fonu’na devredildi

Ankara’nın tarihi simge mekanlarından Gençlik Parkı, Varlık Fonu’na devredildiği iddia edildi. Ancak parkın Hazine Varlık Kiralama Şirketine devredildiği öğrenildi. Varlık Kiralama Şirketi, Gençlik Parkı’nın kiralama gelirlerine karşılık, kira sertifikası çıkarıp ihraç edecek bu yolla Gençlik Parkı’nın örneğin beş veya on yıllık kira gelirlerine karşılık bir çırpıda büyük miktarda borç para sağlanmış olacak.

Deniz AYHAN
12:35 -
Gençlik Parkı Varlık Fonu’na devredildi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Ankara'nın tarihi parklarından olan Gençlik Parkı'nın Varlık Fonu’na devredildiğini açıkladı. Konuyla ilgili tepki gösteren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Gençlik Parkı'nın Varlık fonuna devri Cumhuriyet'e ve onun Başkenti Ankara'ya ihanettir” dedi. 1935 yılında kent parkı olarak kurgulanan park, Fransız Theo Leveau tarafından tasarlanmıştı. . 27 hektar üzerinde kurulan Gençlik Parkı'nın yapımı 19 Mayıs 1943 yılında tamamlanmış ve açılışı Gençlik ve Spor Bayramı'na denk geldiği için Gençlik Parkı olarak adlandırılmıştı.
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan  “Varlık fonu Cumhuriyetin üretimden gelen gücünü kullanarak biriktirdiği tüm varlıkları tüketen müsrif bir mirasyedi yapılanmasıdır” dedi. Ancak Gençlik Parkı'nın Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na değil, Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne bağlı olduğu ortaya çıktı. Önceki Başkan Mustafa Tuna döneminde, Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün malı olan Gençlik Parkı, Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama A.Ş'ye devredildi.
Varlık Kiralama Şirketi, Gençlik Parkı'nın kiracılarından elde edilen gelirlerine karşılık, kira sertifikası çıkarıp ihraç edecek bu yolla Gençlik Parkı'nın örneğin beş veya on yıllık kira gelirlerine karşılık bir çırpıda büyük miktarda kaynak sağlanmış olacak. Hazine, 3 Ekim 2012 yılından bu yana kamuya ait kira gelirleri üzerinden kira sertifikası çıkarıp borçlanma yapıyor.

Son güncelleme: 11:14 27.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more